Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

UWAGA!!! Grypa ptaków w powiecie raciborskim

Facebook Twitter

To nie było zatrucie. Jest komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Raciborzu o stwierdzeniu wysoce zjadliwej grypy ptaków. Mamy dzisiejsze (24.04) wyniki badań. Chodzi o mewy śmieszki, jakie znaleziono na terenie rezerwatu Łężczok i polderu Buków.

UWAGA!!! Grypa ptaków w powiecie raciborskim
Fot. gliwice.wody.gov.pl

Grypa ptaków w powiecie raciborskim

Jak ustalili fachowcy z Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, to grypy ptaków H5N1. Zidentyfikowali wirus w próbach pobranych od padłych ptaków znalezionych w rezerwacie Łężczok (gm. Nędza) oraz na terenie polderu Buków, chodzi o miejscowość Stary Roszków (gm. Krzyżanowice).

Ze względu na skalę zjawiska specjalną strefą zostanie najprawdopodobniej objęty cały teren powiatu raciborskiego. Teren ma być oznakowany na drogach wjazdowych, dodatkowe tablice mają stanąć w miejscach odwiedzanych przez turystów pieszych i rowerzystów oraz przez wędkarzy.

Należy unikać odwiedzania miejsc w których bytuje ptactwo (głównie wodne) oraz bezwzględnie przestrzegać zakazu dotykania padłych ptaków.

Padłe ptaki będą na bieżąco sprzątane przez upoważnione podmioty i przekazywane do specjalistycznych zakładów utylizacyjnych. Drób przydomowy należy utrzymywać w zamkniętych pomieszczeniach oraz stosować zasady bioasekuracji zarówno na fermach jak i w chowie przydomowym drobiu.

– podał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu.

Wszystkie przypadki zwiększonych upadków zarówno ptaków domowych jak i dzikich w innych niż w/w lokalizacjach należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Raciborzu lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Raciborzu, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów oraz terenowych lekarzy weterynarii.

  • Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu ul. Katarzyny 6, 47-400 Racibórz,
    Tel. 32/415 49 03; telefon alarmowy: 694 446 902
  • Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego
    ul. Reymonta 8b, 47-400 Racibórz tel. 32/412 06 02; telefon alarmowy: 604-284-392

Aktualnie trwają prace Powiatowego Zespołu Kryzysowego przy Powiatowym Lekarzu Weterynarii w Raciborzu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj