Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uwaga na fałszywych kontrolerów! W nocy próbowali wejść do jednego z domów w Żorach

Facebook Twitter

Dwóch mężczyzn, podających się za pracowników urzędu zajmujących się ochroną środowiska, usiłowało w środku nocy (13/14.11.) wejść do piwnicy jednego z domów w Śródmieściu. Rzekomi […]

fot. ariesa66 \ pixabay.com

Dwóch mężczyzn, podających się za pracowników urzędu zajmujących się ochroną środowiska, usiłowało w środku nocy (13/14.11.) wejść do piwnicy jednego z domów w Śródmieściu. Rzekomi inspektorzy chcieli sprawdzić czym gospodarz pali w piecu.

Ten jednak nie wpuścił ich do środka, a o zdarzeniu powiadomił policję i urzędników. Ci ostatni zaprzeczyli, aby kontrole odbywały się w ten sposób i przygotowali specjalną informację adresowaną do mieszkańców. Publikujemy jej treść poniżej:

” KONTROLE PALENISK DOMOWYCH PIECÓW

  • Informujemy mieszkańców miasta o wzmożonych kontrolach spalania paliw w domowych piecach. Kontrole przeprowadzane są przez pracowników Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Żory.
  • Główne obszary typowane do kontroli planowanej dotyczą nieruchomości zgłoszonych przez mieszkańców oraz kontroli samodzielnych przeprowadzonych przez ww. pracowników. Działania są prowadzone w oparciu o upoważnienia, które wydaje Prezydenta Miasta Żory na mocy Ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Uprawniają one do wejścia na posesję i sprawdzenia czy w paleniskach nie są spalane substancje niedozwolone. Właściciel kontrolowanej nieruchomości lub dorosły domownik ma obowiązek wpuszczenia upoważnionych pracowników w celu przeprowadzenia przedmiotowej kontroli. Odmowa lub utrudnienie wykonywania czynności służbowej skutkuje konsekwencjami zawartymi w art. 225 § 1 Kodeksu Karnego, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
  • Kontrolujący mogą pobierać próbki popiołu, w celu wykonania badań laboratoryjnych na obecność substancji zabronionych. Potwierdzenie termicznego przekształcania odpadów poza spalarnią odpadów podlega karze aresztu bądź grzywny zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach. Przypominamy, że kontrole palenisk w nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenie gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę. Pracownicy Urzędu Miasta oprócz stosownego upoważnienia posiadają legitymację ze zdjęciem, imieniem, nazwiskiem oraz nazwą komórki organizacyjnej UM Żory oraz pieczęciami.

Uzasadnione prośby o interwencje można kierować pod numer tel. : 32 43 48 177 lub 605 145 600 oraz mailowo pod adres: zko@um.zory.pl

Dodatkowo prosimy o zapoznanie się z aktami prawnymi tj.:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ENERGII z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.
UCHWAŁA NR V/36/1/2017 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2021