Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uwaga na oszustów internetowych! Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju stracili pieniądze

Facebook Twitter

Stracili pieniądze, gdy korzystali z popularnej witryny sprzedażowej. Do Komendy Miejskiej Policji zgłosiła się 40-latka, która straciła 9 tysięcy złotych, oferując do sprzedaży lampę. 21-latka straciła 4 tysiące złotych przy sprzedaży książek. 40-latka zaś przy sprzedaży rowerka dziecięcego straciła 2 tysiące złotych, a 29-letnia jastrzębianka tysiąc złotych przy sprzedaży sukni ślubnej.

fot. pixaby.com

Wszystkie kobiety otrzymały od potencjalnego klienta informację przez komunikator, że jest zainteresowany kupnem rzeczy. Później otrzymany link przekierowywał na fałszywą stronę banku. Tam oszuści pozyskiwali wszystkie dane umożliwiające wyprowadzenie pieniędzy.

Jak się okazuje, każde zgłoszone policji oszustwa przebiegło podobnie. Ze sprzedającymi na tej platformie sprzedażowej OLX, kontaktowały się osoby za pośrednictwem komunikatora WhatsApp, które miały być zainteresowane kupnem wystawionych przedmiotów. Podczas korespondencji przestępcy wysyłali do sprzedających link, dzięki któremu rzekomo będzie możliwe otrzymanie zapłaty za zbyty towar. Kolejno następowało przekierowanie na fałszywą stronę banku, celem dodatkowej weryfikacji, gdzie według instrukcji sprzedający, aby się zalogować, był proszony o wpisanie między innymi numeru karty, imienia i nazwiska oraz numeru pesel, celem uzyskania kodu dostępu i pobrania środków. Wykorzystując te dane, oszust logował się na prawdziwą stronę banku sprzedawcy.

Często reakcja pokrzywdzonego była zbyt późna na to, aby transakcje, jakie oszust zdołał wykonać, zostały zablokowane przez bank. Oszuści wchodzili w posiadanie informacji, dzięki którym mogli dysponować środkami finansowymi swojej ofiary i w szybkim tempie wykonywali transakcje internetowe.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj