Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uwaga na oszustów. Nowe metody internetowych złodziei

Facebook Twitter

Za policją ostrzegamy przed nową metodą oszustwa. Apel dotyczy przestępstw internetowych z wykorzystaniem nowego mechanizmu oszustwa powiązanego z portalem aukcyjnym OLX. Na serwisie tym pojawiła się nowa funkcja, która umożliwia bezpośrednie transakcje i dostawy we współpracy z firmami kurierskimi.

oszustwo w regionie Internetowe oszustwa przejęcie konta cyberatak, Jak zastrzec swój PESEL
Oszustom postawiono 100 zarzutów

Oszuści poprzez tworzenie fałszywych stron internetowych wyglądem przypominających witryny płatności, przesyłają użytkownikom portalu OLX link do fałszywej strony płatności za pomocą komunikatorów internetowych. Użytkownikowi po wejściu na stronę pokazuje się proces zamówienia przesyłki. W celu sfinalizowania transakcji należy podać swoje dane osobowe, w tym również numer karty płatniczej oraz kod zabezpieczający widniejący na odwrocie karty.

Podstawowe rady dla korzystających z portali aukcyjnych :

  • Zawsze należy uważać na wiadomości od potencjalnego kupującego, według których zapłacił on za wystawiony przedmiot i prosi o kliknięcie w link mający stanowić potwierdzenie płatności, NIGDY nie klikamy w podejrzane linki !
  • Pamiętajmy, że cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia, NIGDY w takim przypadku nie przekazujemy danych swojej karty !
  • NIGDY nie przekazujemy kodu do autoryzacji !

Na oficjalnym blogu OLX możemy przeczytać:

Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024