Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uwaga, oszuści oferują nieistniejące pensjonaty

Facebook Twitter

Myślisz o nartach w święta? Albo sylwestrowym wypadzie? Uważaj na oferty noclegów w internecie. Oszuści oferują pobyty w nieistniejących pensjonatach. Policja zwraca uwagę na oferty wynajmu domków na zabawę sylwestrową.

Fot. davidlee770924 / pixabay.com

Oszuści pobierają zaliczkę, po czym kontakt z nimi się urywa, a pieniądze nie zostają zwrócone. Zazwyczaj kuszą znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną, zdjęciami wspaniałych apartamentów czy urokliwych domków oraz zapierających dech widoków z ich okien. Jak ustrzec się przed takim oszustwem?

Przede wszystkim planujmy taki wyjazd wcześniej, nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę, by uniknąć pośpiechu. Nie dajmy się nabrać na super okazje. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji – ogromna różnica powinna wzbudzić podejrzenia.

Decydując się na konkretną lokalizację sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Zbierzmy jak najwięcej informacji. Czerwone światełko powinno zapalić się w naszych głowach, jeśli w ofercie widnieje np. tylko numer telefonu komórkowego.

Im ogłoszenie jest bardziej „anonimowe”, tym jest bardziej podejrzane. Najlepiej pojechać w miejsce sprawdzone, polecane przez osoby, które już tam były. Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu i zachowajmy całą dokumentację związaną z transakcją.

Warto dodać, że przestępcy coraz częściej podszywają się pod istniejące firmy, hotele i pensjonaty, zmieniany jest tylko numer telefonu i numer konta bankowego. Oszustwo jest przestępstwem, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022