Uwaga, ten apel jest do Ciebie!
Lekarze rodzinni oraz specjaliści z geriatrii proszą zajmijmy się naszymi seniorami! W specjalnym apelu zwracają się zarówno do starszych mieszkańców, jak i do ich rodzin, do każdego z nas! Życie seniorów jest szczególnie zagrożone.

Ogromnym sukcesem cywilizacyjnym ostatnich lat w Polsce było wydłużanie się życia Polaków. Co 6 szósta osoba w naszym kraju wkroczyła w wiek senioralny a przeszło 2,5 miliona osób osiągnęło 75 rok życia. Niestety, rozwijająca się na świecie epidemia SARS-COV2 sprawia, że życie seniorów jest szczególnie zagrożone.
Jak piszą w apelu lekarze:
Osoby starsze są narażone na powikłania infekcji i dlatego jej uniknięcie ma najważniejsze znaczenie profilaktyczne dla osób w podeszłym wieku,z licznymi chorobami, niepełnosprawnością oraz obniżoną odpornością. Narażone są wszystkie osoby starsze nawet te czujące się obecnie zupełnie dobrze!
Kierujemy do osób starszych gorący apel, aby w okresie pandemii:
- poddać się samoizolacji i nie wychodzić z domów lub mieszkań do czasu ustania zagrożenia epidemicznego,
- w przypadku koniecznych kontaktów z innymi osobami zachowywać odległość co najmniej 2 metrów od rozmówcy,
- unikać kontaktów z osobami wykazującymi cechy przeziębienia,
- w przypadku objawów infekcji jak katar, kaszel, gorączka lub duszność skontaktować się telefonicznie z lekarzem rodzinnym lub innym lekarzem na stałe opiekującym się,
- starać się utrzymać sprawność w domu poprzez częste spacery po mieszkaniu oraz ćwiczenia gimnastyczne,
- utrzymywać częsty kontakt z najbliższymi drogą telefoniczną.
Rodzinom i opiekunom rekomendujemy:
- codzienny kontakt telefoniczny lub internetowy z osobami starszymi,
- w przypadku wizyt –skracanie czasu wizyt, unikanie kontaktu bezpośredniego z utrzymaniem odległości około 2 metrów (jeśli to możliwe),
- stosowanie masek na usta i nos w trakcie wizyty, rezygnację z odwiedzin w przypadku obecności cech infekcji,
- szczególnie zwracanie uwagi na stan zdrowia podopiecznych i weryfikację regularnego stosowania leków przez osoby starsze,
- pomocy w innych sprawach, które muszą zostać załatwiane poza domem.
Sąsiadów namawiamy do pomocy osobom starszym, zwłaszcza samotnym, którzy nie mają bliskiej rodziny w zakresie zakupów lub przygotowania posiłków.Zachęcamy lekarzy i pielęgniarki do ułatwiania seniorom dostępu to konsultacji telefonicznych oraz empatii i cierpliwości przy ich realizacji. Prosimy psychologów, farmaceutów i pracowników socjalnych, do udzielania wsparcia w ramach własnych możliwości.
Pod apelem podpisali się dr Tomasz Tomasik, prof. UJ, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz prof. Tomasz Grodzicki, prezes Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii.