Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uważaj na słońce. Czerniak w natarciu [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Godzina czekania w kolejce, ale warto. W Raciborzu zorganizowano akcję profilaktyczną pod hasłem „Dzień walki z czerniakiem”. Była to okazja, by bezpłatnie zbadać swoje znamiona. Zainteresowanych nie brakowało.

czerniak

Pani Larysa z Raciborza przyszła tu z koleżanką. Obie to seniorki i profilaktyka zdrowotna jest dla nich szczególnie istotna.

Przypadkowo dowiedziałam się o tej akcji, ale bardzo się cieszę że na nią trafiłam, bo wybierałam się do dermatologa. Jakoś to jednak trwało i trwało. O dniu otwartym dowiedziałam się przypadkiem od córki i jestem. Mam nadzieję, że moje obawy się nie potwierdzą

– powiedziała nam pani Larysa.

czerniak

Fot. Badanie znamion jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Po co te wszystkie badania?

W akcji wzięło udział kilkuset zainteresowanych. Jak podkreśla organizatorka akcji dr Agata Zielonka-Kucharzewska, specjalistka dermatologii i wenerologii badanie to forma profilaktyki przeciwnowotworowej.

Robimy sobie mammografię, cytologię i warto do tego wachlarza dołączyć również badanie dermatologiczne w kierunku nowotworu skóry. Jeżeli robimy je regularnie raz w roku to mamy znamiona pod kontrolą i nie musimy się bać, że jakaś złośliwa zmiana nas zaskoczy. Jeżeli chodzi o samo badanie, to jest to szybkie, nieinwazyjne badanie, w którym dermatolog jest w stanie za pomocą dermatoskopu, takiego ręcznego przyrządu, ocenić cechy znamienia w powiększeniu. Lekarz odpowie na pytanie czy jest to zmiana łagodna, czy też wymaga dalszego działania lub obserwacji. Czasem kierujemy pacjentów na usunięcie chirurgiczne i badanie histopatologiczne.

– podkreśla dr Agata Zielonka-Kucharzewska.

czerniak

Fot. Dr Agata Zielonka-Kucharzewska, specjalistka dermatologii i wenerologii

Co powinno nas zaniepokoić?

Podczas ubiegłorocznej akcji profilaktycznej czerniaka udało się wychwycić u dwóch osób, które miały szanse odpowiednio wcześnie zareagować. Obserwując znamiona trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Jeżeli cokolwiek z naszymi znamionami, które mamy od lat, zaczyna się dziać, tzn. zaczyna się zmieniać kolor albo robi się ciemniejsze, albo jaśniejsze, albo tych kolorów nagle jest więcej to powinniśmy to sprawdzić od razu. Jeżeli zmienia się brzeg, zmienia się jego wielkość, zaczyna krwawić – to powinno nas zaniepokoić. Niepokojące jest również pojawianie się nowych zmian, szczególnie po 40. roku życia. Tak naprawdę nie powinno ich już w tym czasie przybywać.

– podkreśla dr Agata Zielonka-Kucharzewska.

czerniak

Fot. U osób po 40 roku życia nie powinno już przybywać znamion.

Pani Małgorzata przyszła na badania z mężem i dwójką synów. Takie badania na co dzień nie są oczywistością.

Warto się badać, bo lepiej działać zawczasu, niż potem nie zdążyć. Warto prowadzić takie akcje, bo w publicznej służbie zdrowia do takiego badania pewnie są długie kolejki.

Uchwyć czerniaka zawczasu

Czerniak jest najbardziej złośliwym nowotworem skóry. Wywodzi się z komórek pigmentowych wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowych. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. W Polsce notuje się rocznie niemal 3 tysiące zachorowań z czego połowa wykrywana jest w stadium zaawansowanym lub rozsianym.

czerniak

Fot. Czerniak wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny.

Kto jest najbardziej narażony na chorobę

Czerniak wrasta w głąb skóry, dostaje się do naczyń krwionośnych, a za ich pośrednictwem do całego organizmu. Jednak wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny. Najbardziej narażone na rozwój czerniaka są osoby:

 • o jasnych i rudych włosach,
 • o jasnych oczach,
 • o jasnej lub bardzo jasnej cerze,
 • z piegami i/lub znamionami,
 • które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym,
 • które słabo tolerują słońce,
 • u których w rodzinie występował czerniak.

Chcę sprawdzić czy wszystko w porządku. Na co dzień nie myśli się o tym, by się kontrolować, a kiedy coś zauważamy to może być już za późno. Wiadomo, że dla skóry zabójcze są promienie słoneczne. I choć lubimy opalanie to zawsze smarujemy się rodzinnie kremami z filtrami, by się chronić – mówi pani Kasia, która na badanie przyszła z półtorarocznym synem.

czerniak

Fot. Badanie znamion można wykonać przez cały rok. Wystarczy umówić się na wizytę.

Uwaga na słońce. Może zaszkodzić!

Najważniejszym czynnikiem, który wywołuje nowotwory skóry jest promieniowanie UV, czyli ekspozycja na działanie słońca. Przed nami sezon na plażowanie. Ciesząc się słońcem pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach.

 • Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach 11.00-16.00;
 • Stosowanie kremów z odpowiednio wysokim filtrem UV;
 • Nie dopuszczanie do wystąpienia oparzeń słonecznych, skutkujących schodzącą skórą;
 • Pamiętanie o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV;
 • Unikanie solarium;
 • Regularną obserwację znamion, a w przypadku pojawienia się niepokojących zmian lub nowych znamion – natychmiastową kontrolę u lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa;

REKLAMA

Derma-Park

Racibórz 47-400
ul. Opawska 30/2

telefon:  +48 799 064 729

Godziny rejestracji
Od poniedziałku do piątku w godzinach 9-19

www.derma-park.pl
kontakt.derma.park@gmail.com

Jak dojechać?

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj