Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uważajcie na przejazdach kolejowych. Przedświąteczna akcja PKP PLK

Facebook Twitter

W okresie przedświątecznym większy ruch na drogach, dlatego też PKP Polskie Linie Kolejowe apelują do kierowców i pieszych o większą ostrożność na przejazdach kolejowych.

Uważajcie na przejazdach kolejowych. Przedświąteczna akcja PKP PLK

O bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych

Na przejeździe kolejowym w Rybniku- Niedobczycach kolejarze przypominali kierowcom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, posłuchajcie:

Największe grzechy kierowców to nie zatrzymanie się przed przejazdem mimo znaku STOP, wjeżdżanie kiedy opadają rogatki lub omijanie slalomem półrogatek.

Uważajcie na przejazdach kolejowych

Katarzyna Głowacka rzeczniczka PKP PLK

W zderzeniu z pociągiem jesteśmy bez szans na przeżycie

– mówi Katarzyna Głowacka, rzeczniczka PKP PLK:

Katarzyna Głowacka: Droga hamowania pociągu może sięgać nawet do 1300 metrów, to jest długość 13 boisk piłkarskich. Kiedy pociąg uderzy w samochód, to jest taka siła jakby samochód najechał na aluminiową puszkę. Dlatego dzisiaj, szczególnie dzisiaj przed Świętami Wielkanocnymi, apelujemy do kierowców, ale także do rowerzystów i pieszych o czujne, ostrożne i bezpieczne przekraczanie torów. Należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego i słuchać głosu rozsądku, bo to gwarantuje bezpieczeństwo przejazdu.

Uważajcie na przejazdach kolejowych

Piotr Zygoń, zastępca dyrektora do spraw technicznych Zakład Linii Kolejowych Tarnowskie Góry

Od kilku lat przejazdy kolejowe oznakowane są specjalnymi żółtymi naklejkami, które mają poprawić bezpieczeństwo i ułatwić kontakt z dyspozytorem w przypadku ewentualnej awarii.

– mówi Piotr Zygoń, zastępca dyrektora do spraw technicznych Zakład Linii Kolejowych Tarnowskie Góry:

Piotr Zygoń: Naklejka ta posiada numer ewidencyjny danego przyjazdu, numer alarmowy, czyli przy wypadku czy jakimkolwiek zdarzeniu numer 112 i numer do dyspozytora danego zakładu. W 2023 roku takich zgłoszeń z żółtej naklejki mieliśmy półtora tysiąca, z czego 100 było zgłoszeń, które powodowały ograniczenie prędkości do 20 km/h, a 50 –  zatrzymania ruchu.

Choć z roku na rok wypadków na przejazdach kolejowych jest mniej, to cały czas statystyki są zatrważające

– dodaje inspektor Dariusz Duda z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei.

Dariusz Duda: Pocieszające jest to, że statystyki z roku na rok są coraz bardziej korzystne. Mam tu na myśli korzystne w znaczeniu, że spadają, po prostu ilość osób odnoszących obrażenia, rannych, poszkodowanych czy śmiertelnych po prostu spada. Ubiegły rok był kolejnym, który potwierdzał tą malejącą skalę ilości tego typu zdarzeń. Jeśli chodzi o statystyki, w tym roku w skali całej Polski mieliśmy 47 wypadków na przejazdach kolejowo- drogowych, 13 osób poniosło śmierć, 3 były ciężko ranne.

Uważajcie na przejazdach kolejowych

Dariusz Duda z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei

Akcja „Bezpieczny przejazd. Szlaban na ryzyko” odbyła się w trzech miastach w Polsce: w Lublinie, Łodzi i Rybniku.

Uważajcie na przejazdach kolejowych. Apel

Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych, poprzez zachowanie szczególnej uwagi w okołoświąteczne dni. Zwłaszcza wtedy, kiedy inni kierowcy mają jej zdecydowanie za mało. Świećmy przykładem i zwolnijmy przed przejazdem. Zatrzymujmy się przed każdym znakiem STOP. Nasłuchujmy, rozglądajmy się. Uważajmy na sygnalizatory i opadające rogatki. Pamiętajmy również o bezwzględnym nakazie wjeżdżania na przejazd kolejowo-drogowy pojedynczo oraz upewnijmy się, że będziemy mogli z niego zjechać. Po prostu, bądźmy – bądźmy bezpieczni.

– apelują kolejarze:

Nigdy nie uciekniemy przed pociągiem, a on nie będzie miał czasu, aby się przed nami zatrzymać. Pamiętajmy, że każdy wypadek to dramat nie tylko dla rodzin ofiar z samochodu, ale i dla maszynisty.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024