Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uważajcie na sprzęt rolniczy. Chodzi o bezpieczeństwo na polu

Facebook Twitter

Wiosna to czas wzmożonej pracy na roli. Użytkowanie specjalistycznych maszyn może nieść za sobą różnego rodzaju niebezpieczeństwa, dlatego apelujemy o rozwagę. Sprzęt rolniczy nie zawsze jest bezpieczny. Jednocześnie przypominamy kierowcom, aby zachowali szczególną ostrożność podczas wyprzedzania maszyn rolniczych - apeluje policja.

sprzęt rolniczy

Sprzęt rolniczy podczas prac na polu. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Każdego roku podczas prac polowych dochodzi do wypadków, które dotyczą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Niestety niektóre z tych zdarzeń kończą się tragicznie. Jak zadbać o to, aby prace w gospodarstwie były bezpieczne? Przede wszystkim należy użytkować tylko sprawne maszyny i urządzenia, wyposażone w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawne oświetlenie oraz układ kierowniczy i hamulcowy. Nie wolno przewozić osób na przyczepach, błotnikach ciągników czy w nieprzystosowanych do tego celu kabinach ciągników, a przewożony ładunek trzeba dobrze zabezpieczyć przed przemieszczeniem i upadkiem.

Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, dla których podwórze gospodarstwa rolnego jest często miejscem zabaw. Chrońmy najmłodszych przed niebezpiecznymi zabawami przy maszynach rolniczych i zadbajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone. Pamiętajmy, że to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych. Prace na roli nie zwalniają nas z opieki nad dziećmi.

Jednocześnie apelujemy do kierowców, aby pamiętali o zachowaniu zdrowego rozsądku, gdyż w okresie wiosennym na drogach pojawia się więcej ciągników i maszyn rolniczych. Podczas wyprzedzania takiego pojazdu należy zachować szczególną ostrożność i przed rozpoczęciem manewru upewnić się, czy można go wykonać bezpiecznie. Z apelem o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zwracamy się również do kierujących pojazdami rolniczymi. Warto przypomnieć, że kierujący ciągnikiem i pojazdem wolnobieżnym ma obowiązek zbliżenia się maksymalnie do prawej krawędzi jezdni, aby ułatwić manewr wyprzedzania innemu uczestnikowi ruchu.

Trzeba też podkreślić, że decydując się na jazdę, bezwzględnie należy być trzeźwym. Ważne jest również posiadanie wymaganych kwalifikacji, a sam pojazd musi spełniać określone wymagania techniczne.

Zobacz film: Magiczny świat zamknięty w ogrodzie. Małżeństwo Krzykała z Krzyżanowic stworzyli swój raj na ziemi

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023