Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uwięzieni na kwarantannie. Para spodziewa się dziecka, a wyniki na obecność koronawirusa są niejednoznaczne

Facebook Twitter

Jesteś jeszcze na kwarantannie? Wracamy do historii naszych słuchaczy: wciąż są tacy, którzy przebywają w izolacji dłużej niż to konieczne. W tej sprawie dostaliśmy np. maila od Wiesława z Jastrzębia-Zdroju, który wraz z żoną w zamknięciu są od miesiąca, wyniki są niejednoznaczne, a para spodziewa się dziecka. Przez utrudniony kontakt z sanepidem w Wodzisławiu nie mogą wybrać się do lekarza. Ewa pisze: " ludzie siedzą jak w klatkach".

Fot. pixabay.com

Na szczęście tych historii jest coraz mniej. Przypominamy o mailu interwencyjnym dla mieszkańców powiatu wodzisławskiego i Jastrzębia, czyli dla osób, które podlegają pod Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wodzisławiu.

Na zgłoszenia czeka Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach. Jeśli jesteś zakażony, przeprowadzone zostały dwa badania w kierunku zakażeń COVID-19, otrzymałeś 2 wyniki ujemne i Nie zwolniono cię z izolacji – napisz maila. Ale też jeśli jesteś zakażony i przebywasz w izolacji więcej niż 21 dni i nie pobrano wymazu kontrolnego.

Nowe przepisy dla osób na kwarantannie

Warto też pamiętać, że zmieniły się przepisy dotyczące kwarantanny: jeśli nie wystąpiły objawy, nie było pozytywnego wyniku testu, po 14 dniach jest się z niej zwolnionym. Tłumaczył te zasady na naszej antenie Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Grzegorz Hudzik:

Z ostatnich danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim ( 08.07.) wynika, że na kwarantannie przebywa obecnie 709 osób, pod nadzorem epidemiologicznym 1114.

Uwięzieni na kwarantannie. Historie słuchaczy Radia 90

Wiesław pisze:

Jestem pracownikiem jednej z kopalń JSW S.A. Czytając wyniki, na które czekam jak na zbawienie, widząc że w moim przypadku jest to wynik dodatni, obawiam się że znowu czeka mnie miesięczna batalia, walka. Jestem osobą z covid-19, nie jest na mnie nałożona izolacja domowa. Kontaktując się z infoliniami otrzymuję informację, że o wszystkim decyduje i informuje sanepid, otrzymuje różne nr tel., pod którymi mam próbować się kontaktować z PSSE w Wodzisławiu Śląskim. Oczywiście kontakt jest niemożliwy. Nie wiem, gdzie mogę uzyskać jakąkolwiek pomoc, czuję się bezsilny. Dlatego zwracam się prośbą: Cy ktoś może mi i mojej żonie w jakikolwiek sposób udzielić pomocy.

W ramach testów przeprowadzanych na kopalniach dnia 02.06.2020 r. zostałem poddany badaniu. Dnia 6.06.2020r. o godz. 14:12 otrzymałem SMS od dyr. pracy: „Pracowniku. Jesteś po badaniu wymazowym COVID-19. Nie przychodź do pracy – oczekuj na kontakt z sanepidu. Zachowaj ostrożność, pozostań w domu”. Podporządkowując się zaleceniom, które otrzymałem w dniu badania, pozostałem w domu nigdzie nie wychodząc. Po otrzymaniu informacji od pracodawcy dołożyłem wszelkich starań, aby skontaktować się z PSSE w Wodzisławiu Śląskim, niestety nie udało mi się z nimi skontaktować. Dnia 08.06.2020 r. posiadając świadomość, że mam prawdopodobnie pozytywny wynik z badania, a żona powinna zostać poddana kwarantannie – ona również pozostała w domu, nie podejmując pracy. Żona kontaktując się ze swoim lekarzem uzyskała informację, że nie ma podstaw do wystawienia L-4 i z urzędu powinna jej zostać nałożona kwarantanna przez sanepid. Nasuwa się pytanie: jak poinformować pracodawcę, że posiada się kwarantannę, na którą nikt jeszcze nie skierował? Dopiero po długich staraniach, w godzinach wieczornych dnia 08.06.2020r. udało mi się skontaktować z WSSE w Katowicach, gdzie uzyskałem wszystkie informacje jak mam postępować, żona ma do pracodawcy przesłać oświadczenie o swojej kwarantannie i jest to wystarczające w usprawiedliwieniu swojej nieobecności w pracy. Tylko jak mam składać oświadczenie o przebywaniu na kwarantannie, gdzie mam podać od kiedy do kiedy została nałożona przez sanepid, jeśli nie posiadam takiej informacji. (…) Podsumowując: posiadam niejednoznaczne wyniki z badań, nie pracuję od 02.06., ostatni wynik mówi, że jestem chory, ale nie jest na mnie nałożona izolacja domowa. Żona od 8.06. również nie pracuje, od dnia 29.06. nie jest już na kwarantannie i wg mojej wiedzy powinna już podjąć pracę. Żona jest w ciąży, z wiadomych przyczyn nie mogła wykonać szeregu badań zaleconych przez lekarza ginekologa, jak i również nie jest możliwa kontrola ciąży przez lekarza.

Dnia 11.07. mieliśmy być świadkami na ślubie mojej siostry, długo oczekiwane wydarzenie będzie przyczyną przełożenia lub naszej nieobecności. W sumie to skoro nie mamy kwarantanny możemy uczestniczyć na uroczystości, jednak wiedząc o całej sytuacji, sumienie nie pozwala mi na narażanie najbliższych na chorobę.

Ewa pisze:

Osoby, które mają kwarantannę i siedzą ponad dwa tygodnie w domach nie mogą wyjść, nie mogą także się z nikim skontaktować. Wodzisławski sanepid nie odbiera, ignoruje telefony. Nie wiedzą co mają robić, dzwonią wszędzie, a nikt tam nie odbiera. Po 10 dniach kwarantanny jadą sami na wymazy, nikt nie powiadamia ich, kiedy będzie jakikolwiek wymaz, kiedy mogą go zrobić. Czy to jest normalne, że ludzie siedzą jak w klatce? Dlatego, że sanepis w Wodzisławiu Śląskim nie interesuje się tymi ludźmi. Nikt z tym nic nie robi, a ludzie siedzą jak w klatkach, wyniki negatywne, a zero wiadomości czy koniec kwarantanny, czy jakiś wymaz przyjadą zrobić. Ktoś powinien to nagłośnić i ukarać ludzi, którzy są odpowiedzialni za te wymazy i za ludzi którzy są w „klatkach” na kwarantannie.

Masz nam swoją historię do opowiedzenia? Napisz na formularz kontaktu: DAJ ZNAĆ.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022