Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uwięzieni pod ziemią górnicy wierzą, że ktoś po nich przyjdzie- mówią Radiu 90 ich koledzy z pracy

Facebook Twitter

Mieszkańcy Jastrzębia, pracownicy kopalń- nie tylko ci z Zofiówki- czekają na dobre informacje w sprawie trzech górników uwięzionych pod ziemią po sobotnim (5.05.) wstrząsie. "Uwięzieni pod ziemią górnicy wierzą, że ktoś po nich przyjdzie" - usłyszał w Jastrzębiu Arkadiusz Żabka.

Od soboty (5.05.) trwa akcja ratownicza, 16 zastępów ratowników przeszukuje podziemne korytarze. Wszyscy czekamy na jakieś dobre informacje, mamy cały czas nadzieję, że to wszystko się jednak dobrze skończy- mówią mieszkańcy Jastrzębia:

Jeżeli górnicy przeżyli wstrząs to czekają na pomoc – mówią ci, którzy przeżyli wypadek pod ziemią: Jak się człowiek ocknie, to czeka na to, że po niego przyjdą, tak to mamy w górniczych głowach zakodowane.

Zginęło dwóch młodych mężczyzn, trzech kolejnych od soboty jest poszukiwanych. To byli moi koledzy, tam gdzie jest ten zawalony chodnik, ja tam chodzę, ja tam pracuję- mówi naszemu reporterowi jeden z górników, który jako jeden z wielu mieszkańców Jastrzębia przyszedł przed kopalnię ze zniczem:

Wstrząs, do jakiego doszło w sobotę, był największym w historii kopalni. Takiego tąpnięcia nikt w Jastrzębiu nie pamięta:

Wstrząs miał siłę blisko 4 stopni w skali Richtera.

Rodziny poszukiwanych górników cały czas są na terenie kopalni. Przebywają w jednym z budynków, do którego wstępu broni ochrona. Nie życzą sobie rozmowy z dziennikarzami. Jak podkreślał prezes JSW, na bieżąco są informowani o przebiegu akcji ratunkowej:

Część rodzin cały czas jest z nami, na terenie kopalni w drugim budynku, spotykamy się z nimi regularnie. Wypracowaliśmy sobie taką formułę, że zanim przyjdziemy do dziennikarzy, to na początku idziemy do rodzin, informujemy. Z rodzinami cały czas są psycholodzy, jedna rodzina- z tego co wiem- wróciła do domu i też jest pod opieką psychologa.

– mówił prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj