Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Uzależnienia XXI wieku – sprawdź, czy i Ciebie dotyczą

Facebook Twitter

Pracoholizm, internet czy hazard – to tylko kilka rodzajów uzależnień, z którymi musimy zmagać się w XXI wieku. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nałóg ten dotyka również nas. Na początku bowiem objawy są niemal niewidoczne, z czasem jednak zaczynają się nasilać.

fot.geralt/pixabay

Internet

Internet to przestrzeń pełna informacji, wiedzy oraz rozrywki. Pomaga nam w zawiązywaniu nowych znajomości, płaceniu rachunków czy robieniu zakupów. Czy zatem może być dla nas szkodliwy? Niestety tak.

Fot. tookapic \ pixabay.com

Uzależniony nie wyobraża sobie życia bez wirtualnej rzeczywistości. Spędza w niej minimum kilka godzin dziennie, oraz przedkłada ją nad inne codzienne obowiązki, izoluje się od innych i jest rozdrażniony.

Skutkami jakie niesie za sobą powyższy nałóg to wady postawy, problemy z kręgosłupem, zmęczenie oraz pogorszenie wzroku. Do tego dochodzi niezdrowa dieta oraz strach przed ludźmi. Zdarza się, że granica między światem realnym a wirtualnym zaczyna się zacierać

Praca

Pracownik, który nie wyobraża sobie życia bez ciężkiej pracy. Czy takie podejście jest zdrowe? Problem może pojawić się wtedy, kiedy praca jest jedyną rzeczą dającą szczęście w życiu. Pracoholizm to syndrom osób, których priorytetem jest sukces zawodowy.

fot komp-janeb13 / pixabay.com

Osoby uzależnione po zakończeniu swoich zawodowych obowiązków, nie potrafią przejść do porządku dziennego. Ciągle myślą i mówią o pracy, poświęcają swój czas na rozwój. Dwunastogodzinna praca siedem dni w tygodniu – to ciągle mało. Rodzinę oraz przyjaciół stawiają na drugim miejscu.

Skutki pracoholizmu to brak satysfakcji, wahania nastrojów, izolowanie się od otoczenia, zmęczenie czy rozdrażnienie. Niestety często jest to powód rozpadu rodzin.

Hazard

Każdy marzy o wysokim zysku w krótkim czasie. Niektórzy próbują spełniać swoje marzenia podczas wizyty w kasynach, inni korzystają z wszelkiego rodzaju loterii i gier liczbowych. Tutaj na uzależnienie narażony jest każdy.

fot. pixabay/Free-Photos

Objawy hazardu na początku bardzo trudno rozpoznać. Nałóg powoli doprowadza do bankructwa. Uzależnieni zwiększają częstotliwość gier, kiedy przegrywają, próbują ”się odkuć”.

Pierwsze skutki hazardu to poświęcanie większego czasu ilości na gry oraz zapożyczanie się – by dalej grać. Często osoby takie ze względu na złą sytuację materialną popadają w kolejne nałogi, a ich rodziny się rozpadają.

 

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne? Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne. Napisz do nas TUTAJ!

 

Zobacz także: Fonoholizm, problem w szkołach

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022