Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

W centrum Rybnika powstaje mural współtworzony wspólnie z mieszkankami

Facebook Twitter

"Kobiety na murale" to tytuł projektu, w ramach którego powstaje mozaika. Akcja jest powiązana z setną rocznicą uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce. Warsztaty oraz realizację mozaiki prowadzi artystka Mona Tusz.

W poniedziałek (02.07.) mieszkańcy miasta poznali technikę mozaiki i wykonywali niewielkie jej elementy na płytach pleksi, które przygotowała wcześniej artystka. Teraz już powstaje mural. Mona Tusz charakteryzuje się tym, że tworzy murale, nie tylko malując, ale także aplikując elementy mozaiki ze szkła. Co dokładnie pojawi się na ścianie przy ul. Sobieskiego 14 w Rybniku? Mówi Agnieszka Blazy z fundacji Nido, z grupy inicjatywnej projektu:

„Kobiety na murale”, jednocześnie podkreśla, że nie będzie to mural fragmentaryczny, ponieważ Mona Tusz tworzy zawsze murale na całości ściany, którą maluje. Będzie on przedstawiał kobiety, które zasłynęły w historii naszego miasta, ale oprócz tego, chcemy to połączyć z historią. Czyli o tym, że od stu lat mają prawo do głosowania i to wszystko chcielibyśmy uwiecznić w jednym muralu. Będą to kobiety rybniczanki z atrybutami. Kobiety, które były przedsiębiorcze w tamtych czasach, czyli takimi businesswoman, miały swój sklep na przykład z kapeluszami czy materiałami, jedna z Pań miała gorzelnię. I takie różne atrybuty tych kobiet będziemy łączyć w jednym muralu

Dodajmy, że w Rybniku powstała już aplikacja na telefon, która ma przybliżyć sylwetki znanych rybnickich kobiet:

Jest taka aplikacja „Szlakiem Rybnickich Kobiet”, można sobie ściągnąć i można przejść spacer po Rybniku, gdzie jest 12 kobiet zaznaczonych na tym szlaku i można zobaczyć gdzie mieszkały, gdzie odbywały się ich charakterystyczne działalności. Wokół tego powstawały już warsztaty między innymi plastyczne dla dzieci, dzisiaj w pewien sposób jest to kontynuacja tego projektu. Cieszymy się, że możemy zaingerować przestrzeń miejską, czyli uwiecznić ich portrety, ich życiorysy i sprawić, żeby to było w takim miejscu, by to było powszechne dla wielu mieszkańców.

Rybniczanki, które przyszły współtworzyć mural popierają inicjatywę:

Rezultat pracy artystki, będziemy mogli ocenić za około tydzień. Wszystko uzależnione jest od pogody. Rozmawiał Przemysław Niedźwiecki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2020