Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Cieszynie grożą palcem wandalom: „Nie jesteście bezkarni”

Facebook Twitter

Wandale dokuczają w Cieszynie! "Nie bądźcie obojętni i reagujcie na wszelkie próby niszczenia wspólnej przestrzeni". Apelują o to strażnicy miejscy, którzy przypominają jednocześnie, że spora część ścisłego centrum miasta jest objęta monitoringiem.

Monitoring pomaga szybko ustalić sprawców zniszczenia mienia i doprowadzić do ich ukarania. Mówi Janusz Sikora, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Cieszynie:

Janusz Sikora: Dużo było takich przypadków na Alei Piastowskiej na Open Air Museum, w tzw. kołach czasu gdzie młodzież robiła napisy na ścinkach, napisy markerami, które bardzo trudno usunąć. Kamery monitoringu to objęły i strażnicy ujęli sprawców. Zdarzają się również inne sytuacje niszczenia mienia, ostatnio kilka przypadków na dworcu w Cieszynie, po zebraniu materiału dowodowego takie sprawy przekazujemy na policję, bo tam straty są często znaczne. Zaobserwowaliśmy w ostatnim czasie niszczenie znaków drogowych, wyrywanie tych znaków, niszczenie kubłów ulicznych, wszelkiego rodzaju barierek. To się niestety zdarza.

W tym tygodniu już informowaliśmy w Radiu 90 o graficiarzach zatrzymanych na gorącym uczynku, którzy pomalowali sprayem niedawno odnowioną elewację budynku.

Młodym ludziom często wydaje się, że są bezkarni.

Nic bardziej mylnego

– dodaje Janusz Sikora, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Cieszynie:

Janusz Sikora: Niszczenie mienia, jak też niszczenie urządzeń użyteczności publicznej jest czynem karalnym z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Każdą taką sprawę kierujemy do sądu rodzinnego i dla nieletnich i sąd rozpatruje taką sprawę i stąd przykre konsekwencje dla nieletniego, ale też konsekwencje finansowe dla rodziców czy opiekunów prawnych. Czasami nawet jeśli strażnicy od razu nie dotrą na miejsce zdarzenia, to kamery monitoringu obserwują tę osobę i po jakimś czasie na zupełnie innej ulicy taka osoba zostaje ujęta i odpowiada za wykroczenie czy przestępstwo.

Monitoring to jedno, ale reakcja każdego z nas na akty wandalizmu jest bezcenna, posłuchajcie tego apelu:

– kończy Janusz Sikora ze Straży Miejskiej w Cieszynie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj