Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Cieszynie powstanie biuro paszportowe

Facebook Twitter

W Cieszynie powstanie biuro paszportowe. Wydział powstanie w Boguszowicach, na terenie dawnego przejścia granicznego, przy okazji zmian lokalizacji wydziału komunikacji cieszyńskiego starostwa. To miejsce, bardzo oblegane przez petentów.

Przy nowych biurach, które mają kilkukrotnie większą powierzchnię niż obecne, jest też duży parking, co nie jest bez znaczenia. Jak mówi starosta cieszyński, Mieczysław Szczurek, wydział ten ma taką specyfikę, że 80% osób załatwiających w nim swoje sprawy przyjeżdża właśnie samochodem. Duże biura w Boguszowicach, choć sporo oddalone od centrum, mają być panaceum na tłok i ścisk petentów.

Będzie to cztero- bądź pięciokrotnie większa powierzchnia, niż w tej chwili zajmuje wydział komunikacji, z pełną obsługą. W tym jednym miejscu będzie można załatwić wszystko, co związane z ruchem turystycznym, komunikacją, z szeroko rozumianą komunikacją. Były już rozmowy z przewoźnikami i testy, bez najmniejszego problemu będą tam mogły zawracać autobusy. Będziemy tam chwili uruchomić linię komunikacyjną, podwożącą te osoby, które z jakichś powodów nie mogą tam podjechać. Powiat cieszyński to blisko 180 tysięcy ludzi. Gdyby założyć, że wszyscy mają paszporty ważne na 10 lat, że tylko część tych osób wyrabia paszporty, to kilkadziesiąt osób dziennie taki paszport musi wyrobić. Trzeba złożyć wniosek i odebrać potem paszport.

Przenosiny wydziału komunikacji połączone będą z utworzeniem biura paszportowego. – To duży budynek, który można dobrze zaadaptować na potrzeby osób, które składają wnioski i odbierają paszporty – mówi Magdalena Szewczuk-Szturc dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Jak jednak zaznacza dyrektor – nie ma właściwości miejscowej do składania wniosków i można tego dokonać w każdym biurze w Polsce, to mieszkańcy najczęściej wybierają te, które mają najbliżej. W przypadku mieszkańców Cieszyna była to placówka w Bielsku-Białej.

To jest i złożenie wniosku paszportowego, jak i odbiór gotowego dokumentu. Na pewno klienci, którzy mieszkają na terenie powiatu cieszyńskiego, będą mogli swobodny mieć dostęp do naszych usług. Zwłaszcza z tych gmin, które są bardziej oddalone od Bielska -Białej, co z pewnością będzie dosyć dużym udogodnieniem dla nich.

Kolejki w biurach paszportowych były zawsze, szczególnie w okresie przedwakacyjnym – zauważa wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz. Nowe biura spowodują, że mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego będą mieć bliżej do instytucji i w krótszym czasie ich wnioski będą zrealizowane.

Tych kolejek w okresie urlopowym było dosyć dużo, jednak teraz wygląda to już zupełnie inaczej. Proszę sprawdzić swoje paszporty, czy są ten termin ważności się nie kończy, bo później są same kłopoty. Chcielibyśmy, żeby uruchomienie było przed sezonem urlopowym, a ten sezon w biurach paszportowych to bardzo duże kolejki, bo wiele osób przypomina sobie, że potrzebują paszportu.

Na uruchomienie biura mieszkańcy będą jednak jeszcze musieli poczekać. Planowane jest ono w połowie przyszłego roku. W pomieszczeniach trzeba przeprowadzić prace adaptacyjne. Urzędy muszą także zostać podłączone do specjalistycznych łącz internetowych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024