Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Cieszynie zachęcają: grajcie w szachy!

Facebook Twitter

Szachy w szkołach powiatu cieszyńskiego? Dziś (18.01.) do "królewskiej gry" i to od najmłodszych lat przekonywać będą urzędnicy i Śląski Związek Szachowy. O 9.00 na Zamku Cieszyn rusza konferencja pod hasłem „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

fot. Devanath / pixabay.com

Mowa będzie o szachach już w wieku wczesnoszkolnym, o tym jak wygląda taka nauka w Luksemburgu, Czechach, Słowacji, w Niemczech czy na Ukrainie. A jak przekonują specjaliści, szachy są sposobem na poprawienie koncentracji, pamięci i logicznego myślenia już u najmłodszych dzieci.

Korzyści płynące z nauczania gry w szachy na różnych etapach edukacyjnych doceniła m.in. Unia Europejska. W wydanym przez Parlament Europejskim oświadczeniu czytamy: „(…) szachy są grą dostępną dla dzieci z każdej grupy społecznej, mogą przyczyniać się do osiągnięcia spójności społecznej i realizacji celów politycznych takich jak integracja społeczna, zwalczanie dyskryminacji, zmniejszenie wskaźnika przestępczości czy nawet walka z różnymi rodzajami uzależnień (…), bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji.”

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 marca 2023