Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Cieszynie znakują rowery. W umówionym miejscu i czasie

Facebook Twitter

Straż Miejska w Cieszynie rozpoczęła akcję znakowania rowerów metodą syntetycznego DNA. Z powodu epidemii koronawirusa, nie będą to w tym roku spotkania z rowerzystami na mieście, ale umówione telefonicznie wizyty w komendzie.

W czasie pandemii znakowane rowerów odbywa się na terenie komendy Straży Miejskiej przy ul. Limanowskiego 7, w specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Aby oznakować swój rower należy zadzwonić do dyżurnego komendy i ustalić dogodny dla obu stron termin.

Jakie są wymagania ?

  • ukończone 18 lat i zamieszkanie na terenie powiatu cieszyńskiego (dokument potwierdzający tożsamość),
  • faktura/rachunek za zakup roweru lub oświadczenie informujące, że jest się właścicielem roweru,
  • zgoda na oznakowanie roweru i przetwarzanie danych osobowych w związku ze znakowaniem roweru,
  • przepisowo wyposażony rower.

Przypominamy o obowiązkowym wyposażeniu roweru:

  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • co najmniej jeden sprawnie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Właściciel roweru musi posiadać maseczkę lub materiał zasłaniający usta i nos oraz rękawiczki jednorazowe. Rower przeznaczony do oznakowania musi być czysty.

Za mundurowymi z Cieszyna przypominamy jak zadbać o rower, pamiętajcie:

1. zostawiać rower w widocznym miejscu – rower pozostawiony w miejscu widocznym dla wielu osób nie będzie „łatwym łupem” dla złodzieja, ponadto w przypadku kradzieży prawdopodobieństwo, że ktoś zapamięta sprawcę jest znacznie większe.

2. pamiętać o stosowaniu zabezpieczeń– należy stosować tzw. zapięcia do rowerów bez względu na czas na jaki pozostawiany jest rower. Nawet najprostsze zabezpieczenie to dodatkowy czas jaki musi poświęcić złodziej. Zwiększa to jednak prawdopodobieństwo zauważenia go przez inne osoby. Zawsze przypinaj rower do przytwierdzonego, nieruchomego obiektu, np. stojaka przytwierdzonego do ziemi.

3. zachować kartę gwarancyjną lub spisać numer ramy – każdy rower posiada swój numer fabryczny ramy. W przypadku kradzieży roweru numer ten wprowadzany jest do systemu informacyjnego. W razie odnalezienia lub kontroli takiego jednośladu w dowolnym miejscu na terenie kraju – możliwe jest natychmiastowe ustalenie jego właściciela i odzyskanie jednośladu.

4. sfotografować rower – w przypadku kradzieży zdjęcia przekaż policji. Rozpowszechnienie w Internecie zwiększa szanse na odnalezienie roweru.

Stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą niestety nie istnieje. Doświadczenie pokazuje jednak, że ryzyko kradzieży można w znacznym stopniu ograniczyć. Właściciele rowerów bardzo często pozostawiają je tylko „na minutkę” i w żaden sposób nie zabezpieczone.

– czytamy na stronie policji w Cieszynie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022