Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Czechach jeszcze surowsze obostrzenia. Jak wygląda sytuacja przy przekraczaniu granicy?

Facebook Twitter

Czesi od dziś (29.12.) zaostrzają ograniczenia antycovidowe. Limit osób siedzących przy jednym stoliku w restauracjach uległ zmniejszeniu do czterech. W lokalach powinny być sprawdzane paszporty covidowe. Do 50 osób wprowadzono limit w czasie imprez masowych i prywatnych; nie dotyczy to koncertów, teatrów, kin czy innych wydarzeń z miejscami siedzącymi - tam limit wynosi 1000 osób.

Wyciągi narciarskie i kolejki linowe są otwarte. Chcąc jednak pojeździć na nartach w Czechach trzeba pokazać certyfikat covidowy; dzieci poniżej 18. roku życia lub osoby, które mają przeciwwskazania do szczepienia lub są zaszczepione tylko jedną dawką, mogą przedstawić negatywny wynik testu PCR. Ograniczenia obowiązują do niedzieli (2.01.).

Aktualna sytuacja przy wjeździe do Czech z Polski

Przed wjazdem do Republiki Czeskiej cudzoziemcy (dotyczą wszystkich cudzoziemców, w tym i obywateli Polski), którzy są uprawnieni do wjazdu do Czech, będą musieli dysponować negatywnym wynikiem testu PCR, dotyczy to również osób zaszczepionych przeciwko Covid-19 i ozdrowieńców. Obowiązek ten dotyczy przyjezdnych ze wszystkich krajów, niezależnie od stopnia zagrożenia zarażeniem. Osoby niezaszczepione lub osoby, które nie przeszły wirusa COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, muszą następnie poddać się kolejnemu testowi PCR po przybyciu do Republiki Czeskiej w okresie pomiędzy 5 a 7 dniem.
Wyjątek od obu nowych obowiązków dotyczy jedynie osób zaszczepionych dawką przypominającą (booster), dzieci poniżej 12 roku życia oraz dzieci w wieku 12-18 lat zaszczepionych w pełni (bez dawki przypominającej). Szczegółowe wyjątki są określone w dokumencie stanowiącym warunki wjazdu na terytorium Republiki Czeskiej – tzw. Ochranné opatření. (https://koronavirus.mzcr.cz/ochranne-opatreni-stanoveni-podminek-pro-vstup-na-uzemi-cr-s-ucinnosti-od-27-12-2021/)

Zabawy sylwestrowe:

Na okres od 30 grudnia 2021 r. do 1 stycznia 2022 r. obowiązują surowsze zasady podróży krótkoterminowych (do 24 godzin) do Republiki Czeskiej celem ograniczenia przyjazdów w celu uczczenia nadejścia nowego roku. W przypadku wyjazdów do Czech w tym okresie konieczne będzie poddanie się testowi PCR już przed przyjazdem, wyjątek dotyczy jedynie osób zaszczepionych trzecią dawką przypominającą.
Powyższe zmiany nie dotyczą obywateli Republiki Czeskiej oraz cudzoziemców zamieszkałych na stałe lub długoterminowo w Republice Czeskiej, dotyczą ich aktualne zasady wjazdu. Nadal obowiązuje zasada, że po przyjeździe środkiem transportu zbiorowego, zamiast testu PCR przed wjazdem na terytorium Republiki Czeskiej można dysponować tylko negatywnym wynikiem testu antygenowego, a w przypadku przyjazdu transportem indywidualnym (samochodem) testowanie przed przybyciem nie jest wymagane. Osoby zaszczepione nie muszą być testowane.

źródło: https://www.mzv.cz/warsaw/pl/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj