Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W czerwcu nie warto przechodzić na emeryturę

Facebook Twitter

To się po prostu nie opłaca. To najmniej korzystny miesiąc na składanie w ZUS-ie takiego wniosku- słyszymy do rzeczniczki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Beaty Kopczyńskiej.

Jak radzi Beata Kopczyńska, rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Śląsku, lepiej poczekać, by zyskać na wysokości przyszłego świadczenia:

Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby, które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu, mogą mieć świadczenie niższe, niż gdyby zrobili to w innym miesiącu. Osoba, która nabywa prawo do wypłaty świadczenia w czerwcu, wtedy zgromadzony przez nią kapitał i składki waloryzowane są jedynie przez wskaźnik roczny. Świadczeniobiorca, którego emerytura zostanie przyznana w okresie od lipca do maja, ma prawo do waloryzacji rocznej jak i kwartalnej, dzięki czemu takie świadczenie może być korzystniejsze.

By uzyskać informacje na temat swojej emerytury, zawsze warto udać się do doradcy emerytalnego, dyżurującego w każdym oddziale ZUS-u w godzinach pracy urzędu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj