Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Czerwionce-Leszczynach nie było węgla dla wszystkich w 2022 roku. Złożono tysiąc wniosków

Facebook Twitter

Nie było węgla dla wszystkich. Do końca 2022 roku tylko część mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, którzy zawnioskowali o opał do samorządu, by kupić go w preferencyjnej cenie poniżej 2000 złotych za tonę, dopięła transakcję na ostatni guzik. To znaczy, że węgiel znalazł się w ich kotłowniach.

Do ostatniego dnia grudnia sprzedano tam 160 ton. Wniosków, każdy o półtorej tony, złożono tysiąc:

Hanna Piórecka-Nowak: Zarówno nam, jak i naszym mieszkańcom zależało na tym, aby węgiel, który trafi do sprzedaży, pochodził z polskich kopalń. Najpierw zaproponowano nam PGG potem PGE. Staliśmy na stanowisku, że bardzo nam zależy, żeby była to Polska Grupa Górnicza. Umowę z PGG zawarliśmy 9 grudnia. 12 grudnia wysłaliśmy zamówienia na węgiel, natomiast pierwszą partię węgla dostarczono do nas 27 grudnia. Do końca roku pozostało zaledwie kilka dni, my natychmiast uruchomiliśmy sprzedaż, ale wiadomo, że nie wszyscy mieszkańcy zdążyli w starym roku ten węgiel kupić.

-tłumaczy Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach i dodaje, że kolejne wnioski są już realizowane na bieżąco:

Hanna Piórecka-Nowak: Te wnioski, które mieszkańcy złożyli na poprzedni rok, one pozostają w mocy, są ważne i przechodzą po prostu na 2023 rok. W wielu gminach też były podobne problemy, cały ten system musiał po prostu ruszyć. Jeśli chodzi o nas mamy na bieżąco dostarczany węgiel i sukcesywnie prowadzimy dystrybucję dla naszych mieszkańców. Od momentu pierwszej dostawy węgla do dziś współpraca z PGG naprawdę przebiega bardzo dobrze.

Hanna Piórecka-Nowak, rzeczniczka Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach

Mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn kupują węgiel za 1 850 złotych brutto za tonę plus koszty transportu.

Hanna Piórecka-Nowak: To jest ogromne przedsięwzięcie organizacyjne dla naszej gminy. Nigdy wcześniej nie prowadziliśmy sprzedaży węgla, staliśmy na stanowisku, że to nie jest nasza rola. Kiedy okazało się, że w ten sposób możemy pomóc naszym mieszkańcom zakupić węgiel, ogrzać domy, zdecydowaliśmy się dołączyć do sprzedaży. Podkreślam, to jest naprawdę ogromne i trudne zadanie dla naszych pracowników.

Mieszkańcy odbierają węgiel w prywatnym składzie w Bełku. Od początku tego roku sprzedano im kolejne 118 ton.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj