StartWiadomości Wiadomości dnia

W Czerwionce połączą klasy bo szukają oszczędności

Sprawdziliśmy, faktycznie na 13 działających szkół w gminie do łączenia dojdzie w 10 placówkach. Od nowego roku szkolnego połączone będą tam klasy czwarte i piąte:

Dlaczego samorządowcy z Czerwionki- Leszczyn postanowili łączyć niektóre klasy? Bo nie ma pieniędzy. Roczne wydatki na oświatę to 51 mln złotych, to blisko połowa rocznego budżetu gminy. 31 mln pochodzi z subwencji oświatowej, resztę 20 mln dopłaca samorząd.

W przyszłym roku będzie jeszcze gorzej, a wszystko przez reformę oświaty, za którą muszą zapłacić wszyscy – odpowiada Hanna Piórecka Nowak, rzecznik magistratu z Czerwionki Leszczyn:

Do naszych szkół wchodzi reforma i za tę reformę płaci samorząd. W przyszłym roku szkolnym ta sytuacja będzie o wiele gorsza, ponieważ wraz z reformą z naszych szkół odchodzi około 350 uczniów, dla naszej gminy to jest taka sytuacja jakby z mamy placówek oświatowych zniknęły dwie wiejskie szkoły, albo jedna duża miejska.

Samorządowcy z Czerwionki- Leszczyn postanowili, że nie będą likwidować szkół, ale łączyć niektóre klasy – podkreśla w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, Hanna Piórecka Nowak:

Postanowiliśmy, że nie będziemy zamykać żadnej szkoły to jest naprawdę komfortowa sieć szkół, a ponieważ mieliśmy oddziały takie, w których uczyło się 12 uczniów zdecydowaliśmy, że rozsądnym rozwiązaniem będzie połączenie tych oddziałów. Prawo nie reguluje liczby uczniów w klasach od 4 do 8, w klasach od 1 do 3 maksymalnie 25 uczniów. Warto podkreślić, że nasze arkusze organizacyjne, wszystkie zostały zaakceptowane prze kuratorium i są zgodne z prawem.

Po zmianach w klasach będzie od 23 kilku do 30 uczniów. To oznacza mniejszy komfort pracy dla nauczyciela jak i samych dzieci. Jak się okazuje łączenie klas oznaczać będzie również cięcia wśród pedagogów. Już dziś wiadomo, że w Czerwionce- Leszczynach pracę straci 7 nauczycieli, 20 będzie zmuszonych łączyć etaty:

Wszyscy zaciskamy pasa, wszystkie wydziały jednostki mają mniejsze budżety, mamy mnie pieniędzy na kulturę, mamy mniej pieniędzy na sport, na drogi to jest jeden budżet. Wchodzą przepisy nowej reformy i my również to odczuwamy, każdy mieszkańcy, każdy radny, który jest przedstawicielem mieszkańca ma swoje cele do zrealizowania ma swoje potrzeby, a wszystko sprowadza się do jednego budżetu.

Zmiany w oświacie w Czerwionce- Leszczynach przynieść mają co najmniej 615 tysięcy złotych oszczędności.

Zostaw komentarz