Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W czwartek pogrzeb Franciszka Pieczki. Zostanie pochowany na cmentarzu w Aleksandrowie

Facebook Twitter

Jak poinformowała rodzina zmarłego aktora, msza święta zostanie odprawiona w czwartek (29.09) o godz. 12.00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie Falenicy. Po mszy nastąpi odprowadzenie trumny na cmentarz w Aleksandrowie.

Franciszek Pieczka zmarł 23 września. fot. Franciszek Brzoza

Franciszek Pieczka urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie, w tradycyjnie śląskiej rodzinie. Tutaj się wychował i zdobył wykształcenie.

Jak przypominają urzędnicy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim, choć od ponad pół wieku mieszkał daleko od śląskiej ziemi, często wracał w rodzinne strony i ciągle powtarzał:

Jestem Ślązakiem, zawsze będę. Nawet gdybym jeszcze i sto lat żył poza Śląskiem, to umrę jako Ślązak. I jestem z tego powodu dumny.

W 1954 roku skończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Karierę aktorską zaczynał w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Przez większość kariery związany najpierw z Teatrem Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie, a następnie (od 1975 roku) z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Grał u najwybitniejszych polskich reżyserów – od Wajdy, przez Kieślowskiego, Kolskiego, Hasa, Leszczyńskiego, aż po Kutza.

Franciszek Pieczka, wybitny aktor, Gustlik z serialu „Czterej pancerni i pies” zmarł w piątek, 23 września. Miał 94 lata.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj