Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W czwartek protest przed Urzędem Miasta w Rybniku

Facebook Twitter

W czwartek (11.04.) protest przed Urzędem Miasta w Rybniku. Manifestować będą pracownicy jednostek miejskich, żądający podwyżek płac. Prezydent Piotr Kuczera zaproponował im 200 złotych podwyżki brutto od czerwca. "Ta kwota nas obraża" - mówią protestujący.

W pikiecie mają uczestniczyć związkowcy i pracownicy z ośmiu zakładów. Jednym z nich będzie Dom Pomocy Społecznej, mówi przewodnicząca tamtejszego związku Ilona Szczyrba:

W bardzo ciężkiej sytuacji finansowej, Pan Prezydent zaproponował nam 200 zł do etatu więc to na rękę, ani 140 zł nie wychodzi na osobę. Dla nas to jest kwota obraźliwa. Tutaj sa osoby, które nie osiągają minimalnej płacy, a tu jest śmiech, żeby w budżetówce zarabiać takie pieniądze. Jesteśmy podstawieni pod ścianą. Przygotowujemy się na razie do protestu w czwartek pod urzędem. Myślę, że nie dojdzie do takiej sytuacji, że będziemy musieli stanąć i zastrajkować.

Protest pracowników jednostek miejskich, wspierać będzie biuro terenowe rybnickiej Solidarności -mówi Piotr Rajman, przewodniczący sekcji problemowej:

Będziemy wspierać postulaty pracowników samorządowych bo uważamy, że to jest dopiero kuriozum, że strona prezydenta lekceważy stronę społeczną i nie chce w ogóle rozmawiać. To są pozorowane rozmowy i mówmy szczerze „jak wam się nie podoba to się możecie zwolnić” to już nie te czasy. Dzisiaj mamy rynek pracownika, a nie pracodawcy.

W proteście mają wziąć udział pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, Zarządu Zieleni Miejskiej, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki, MOSIR-u oraz Rybnickich Służb Komunalnych.
Zaproponowaliśmy pracownikom 200 złotych brutto podwyżki, bo na więcej nas nie stać – odpowiada Prezydent Piotr Kuczera:

Mam wrażenie, że wszystko poniżej 500 zł jest w ogóle obrazą, bo gdzieś to 500 zł to jest granica, bym powiedział dyskursu publicznego. Ja jako odpowiedzialny prezydent mogę działać w ramach budżetu i środków, które posiadamy, przynajmniej duże trudności związane ze zwrotami podatku darowizn górniczych. Jesteśmy dzisiaj w sytuacji trudnej, a ta podwyżka jest zapowiedziana i od 1 czerwca średnio liczymy, że 200 zł na etat powinno się pojawić. Robię to co mogę w ramach istniejącego budżetu. 

Manifestacja ma się rozpocząć w czwartek (11.04.) przed 16-stą, na te godzinę zaplanowana została Sesja Rady Miasta Rybnika.

Podobne tematy


Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/server106088/ftp/radio90/radio90pl/wp-includes/wp-db.php on line 3547

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj