Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Czyżowicach dzieci z Ukrainy nie pójdą na lekcje a na zajęcia nauki polskiego

Facebook Twitter

Polskie szkoły i przedszkola przyjmują na zajęcia dzieci ukraińskich uchodźców. Wszystko zgonie z rozporządzeniem Ministra Edukacji. Mówiliśmy o tym, że dzieci z Ukrainy, które goszczą w domach mieszkańców regionu, chodzą już na lekcje do szkół na przykład w Rybniku, Wodzisławiu czy Radlinie.

Nie wszędzie jednak trafiły do polskich klas. W Czyżowicach zdecydowano, że na razie nie dołączą do naszych uczniów. Dlaczego? Mówi dyrektor tamtejszej szkoły podstawowej, Aleksander Kucza.

Aleksander Kucza: My organizujemy dla tych uczniów tzw. oddziały przygotowawcze. To jest dla uczniów, którzy nie znają w ogóle języka polskiego. Nie znają nawet polskich liter. Więc nie byłoby celowe, żeby oni siedzieli w klasie, w danych klasach. Nie znając języka, w sposób nawet taki komunikatywny, nie znając liter, byłoby to bezcelowe. Mieliśmy spotkanie z wójtem, ustaliliśmy, że będziemy tworzyć oddziały przygotowawcze. Zaczynamy zajęcia, dodatkowo rodzice tych uczniów, w większości, powiedzieli mi, że oni do 14.30 mają naukę zdalną z Ukrainy, poprzez komputery, jak u nas w czasie pandemii.

Dyrektor Kucza zapewnia, że jeżeli pojawi się prośba o udostępnienie sprzętu potrzebnego do zdalnego nauczania, to szkoła jest w stanie pomóc. Na razie takiej prośby nie było. Jednocześnie jak mówi, jest możliwość, by w niektórych lekcjach ukraińskie dzieci jednak uczestniczyły.

Aleksander Kucza: Jeżeli ci rodzice będą chcieli, by uczniowie przyszli na jakieś zajęcia, wychowanie fizyczne, plastyka, muzyka to mamy taką możliwość. Tylko jak oni będą wcześniej na tych lekcjach zdalnych, to trudno będzie im przyjść na normalne lekcje. Mamy jednego ucznia, który już chodzi, ale na zasadzie wolnego słuchacza. Była prośba rodziców, opiekunów, z Polski gdzie mieszkają. Od początku zeszłego tygodnia chodzi do nas na lekcje. Tylko siedzi, praktycznie nie uczestniczy.

Dodajmy, że zajęcia w oddziałach przygotowawczych w czyżowickiej szkole będą się odbywały od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.30 do 16.30. Będą realizowane do końca roku szkolnego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj