Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Elektrowni Rybnik powstanie kotłownia rozruchowa

Facebook Twitter

Za ponad 35 mln złotych w Elektrowni Rybnik ma powstać kotłownia rozruchowa. Ma to umożliwić szybkie uruchamianie bloków energetycznych w sytuacji ich całkowitego wyłączenia.

Inwestycja Elektrowni Rybnik ma być odpowiedzią na ewentualny blackout lub szybkie wznowienie produkcji w przypadku wzrostu zapotrzebowania na energię.

Bezpieczeństwo energetyczne kraju i zapewnienie ciągłości dostaw energii to dla nas priorytet. Jest to jeszcze istotniejsze w obecnej sytuacji gospodarczej. Dlatego inwestycja w rybnickiej elektrowni jest niezmiernie ważna z punktu widzenia zapotrzebowania rynku. Zapewni ona nie tylko ciągłość produkcji energii elektrycznej, ale także elastyczność całego procesu i możliwość szybkiego dostosowania się do aktualnej sytuacji.

– mówi Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK.

Wytwornice mają być opalane olejem, później gazem ziemnym. Wyposażone będą w układ automatycznej regulacji oraz automatycznego uruchomienia i wyłączenia, co umożliwi ich 24-godzinną pracę bez konieczności nadzoru.

Generalnym realizatorem inwestycji jest Zakład Automatyki Przemysłowej INTEC Sp. z o. o. Głównym podwykonawcą robót budowlanych jest firma UNIBEP S.A., a dostawcą dwóch kotłów (wytwornic pary) Viessmann Sp. z o. o.

Na obecnym etapie prac zamawiający, czyli Elektrownia Rybnik, uzyskał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, kontynuowana jest inwentaryzacja i prace projektowe, a także uzgadniane są szczegółowe rozwiązania techniczne z wykonawcą. Opracowywany jest również projekt budowlany w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

– podały służby prasowe Elektrowni Rybnik.

Koszt inwestycji to ponad 35 milionów złotych, a termin jej realizacji to druga połowa października 2023 r.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj