Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W hotelu robotniczym w Czerwionce powstają mieszkania socjalne

Facebook Twitter

W tym miejscu, przy ulicy Młyńskiej dawniej znajdował się Dom Górnika. Teraz mieszkań socjalnych powstanie tam w sumie około 50, większość jednopokojowych.

Mówi Marian Uherek, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej:

Mamy niestety w starych budynkach mieszkania, które są w bardzo niskim standardzie. Nie mamy teraz mieszkań, które są w lepszym standardzie socjalnym, one są potrzebne głównie do eksmisji. Są ludzie starsi, chorzy, ale bardzo porządni. Trudno takie osoby eksmitować do mieszkania na końcu wsi, bez łazienki i z ogrzewaniem piecowym.

W remontowanym budynku znajdą się nie tylko mieszkania, ale również swą siedzibę będzie miał Ośrodek Pomocy Społecznej:

Będą to mieszkania jednopokojowe, ew. dwupokojowe, ale rzadko. Będą to mieszkania dość duże. Każde mieszkanie będzie miało węzeł sanitarny oraz centralne ogrzewanie. W tym samym budynku będzie pełna obsługa Ośrodka Pomocy Społecznej. To będzie miejsce, do którego nie przychodzi się za karę. My chcemy pokazać, że gmina jest po to, żeby komuś pomóc. 

Obecnie na mieszkanie w Czerwionce Leszczynach czeka się 4 lata. Burmistrz Wiesław Janiszewski liczy, że trafią tam ci, którzy czekają na eksmisję, a jednocześnie zwolnią mieszkania komunalne, niejednokrotnie większe kilkupokojowe:

Często w mieszkaniach komunalnych oczekują osoby, które czekają na mieszkania socjalne. Te osoby mają zadłużenie w tym lokalu, ten lokal jest kilkupokojowy, on się nadaje do zagospodarowania przez pełne rodziny. Zwalniając ten lokal skracamy kolejkę oczekujących na mieszkania komunalne.

Pierwsi nowi lokatorzy mają się wprowadzić do mieszkań socjalnych wiosną przyszłego roku. Na miejscu ma działać Centrum Usług Społecznych oraz będzie tam pracować doradca zawodowy, działać ma też świetlica i plac zabaw. Koszt całego projektu to 4 mln złotych, udało się pozyskać unijne dofinansowanie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj