W jaki sposób dbać o włosy wysokoporowate? [materiał partnera]
Idealnie, jeśli włosy są mocne, gładkie i pełne blasku. Niestety często wygląd fryzury jest daleki od naszych oczekiwań. Włosy wysokoporowate są najbardziej problematyczne. Kosmyki suche, zniszczone, skłonne do puszenia i matowe można jednak poskromić. Podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o ten typ włosa! Czym charakteryzują się włosy wysokoporowate?
Łuski pokrywające łodygę włosa pełnią przede wszystkim funkcje ochronne. Jeśli ściśle przylegają do łodygi, jej wnętrze jest szczelne. Jeśli jednak łuski nadmiernie się odchylają, prawdopodobnie mamy do czynienia z włosami o wysokiej porowatości. Jest to bezpośrednia przyczyny suchości kosmyków. Włosy wysokoporowate są szorstkie w dotyku. Ponadto rozchylone łuski nie odbijają, a pochłaniają promienie słoneczne, przez co włos staje się szczególnie podatny na odparowywanie cząsteczek wilgoci, co dalej powoduje, że pasma są matowe i pozbawione witalności. Przez brak naturalnej ochrony włosy wysokoporowate zostają narażone na negatywny wpływ promieni słonecznych, ale też zanieczyszczeń wielkocząsteczkowych, które mogą z łatwością wnikać do ich głębszych struktur. Brak szczelności łodygi skutkuje również podatnością na skręcanie się i puszenie włosów pod wpływem wilgotnego powietrza. Włosy takie często się elektryzują, trudno je rozczesać i zapanować nad fryzurą.
Wieloetapowa i systematyczna pielęgnacja tego typu włosów
Do wysokiej porowatości włosów przyczyniają się ich uszkodzenia. Ten typ włosa najczęściej jest następstwem niewłaściwej pielęgnacji. Łodygi włosa ulegają osłabieniu zwłaszcza pod wpływem wysokiej temperatury, generowanej w trakcie prostowania, suszenia, czy kręcenia. Niszczą je również zabiegi fryzjerskie, zwłaszcza zbyt częste farbowanie i rozjaśnianie koloru.
Aby odpowiednio zadbać o włosy wysokoporowate, konieczne jest świadome podejście i systematyczne działania. Włosy takie potrzebują przede wszystkim ochrony i składników odżywczych, które umożliwią ich regenerację. Niezbędne jest więc stosowanie odpowiednich kosmetyków, które sprostają potrzebom zniszczonych kosmyków.
Warto też pamiętać, że do zachowania zdrowych pasm konieczna jest dbałość o skórę głowy. Witaminy, minerały oraz inne składniki wspierające skórę i włosy możesz uzupełnić dzięki zbilansowanej diecie i dodatkowej suplementacji, w czym pomogą np. preparaty Vitapil. Pamiętaj też o intensywnym nawadnianiu organizmu.
Jakie kosmetyki stosować do włosów wysokoporowatych?
Włosy wysokoporowate z łatwością chłoną zanieczyszczenia. Musisz więc dokładnie je oczyszczać. Jednocześnie powinnaś pamiętać, że zbyt częste mycie za pomocą mocnych detergentów zaburza naturalny mikrobiom skóry głowy i działa na włosy wysuszająco. Wybieraj szampony emolientowe, czyli zawierające składniki tłuszczowe, np. naturalne masła, oleje, które już na etapie mycia dbają o nawilżenie i ochronę włosów.
Po oczyszczeniu nigdy nie zapominaj o nałożeniu odżywki lub maski. Włosy wysokoporowate potrzebują wspomnianych emolientów. Zwykle świetnie tolerują wielkocząsteczkowe oleje roślinne i silikony. Ważna jest także odpowiednia ilość humektantów, czyli nawilżaczy (np. kwas hialuronowy, aloes) i protein, czyli białek (np. jedwab, keratyna).
Jak chronić włosy wysokoporowate?
Aby prawidłowo zadbać o włosy wysokoporowate, warto wypracować pewne nawyki pielęgnacyjne. Włosy takie są bardzo zniszczone, dlatego potrzebują troskliwej opieki. Każdego dnia pamiętaj więc o kilku podstawowych zasadach:
- Myj włosy w letniej wodzie – chłód domyka łuski, ale zbyt zimna woda uniemożliwi wnikanie składników aktywnych zawartych w kosmetykach do pielęgnacji. Z kolei za ciepła spowoduje nadmierne rozchylenie łusek.
- Chroń włosy – podczas upałów zakładaj kapelusz. Jeśli korzystasz z kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie, nakładaj czepek ochronny lub przynajmniej zadbaj o dokładne oczyszczenie włosów po powrocie.
- Unikaj stylizacji na gorąco – temperatura powietrza podczas suszenia czy prostowania nie powinna przekraczać 60 stopni Celsjusza, jednak już ona może działać na pasma negatywnie. Postaraj się zrezygnować z takich zabiegów lub przynajmniej stosuj dobrej jakości kosmetyki termoochronne.
- Nie eksperymentuj – jeśli Twoje włosy dobrze reagują na wybrane kosmetyki, stosuj je przez dłuższy czas. Pasma wysokoporowate źle tolerują zmiany.
- Fryzura – upinaj włosy lekko. Dzięki temu ochronisz je przed wiatrem, ale też przed uszkodzeniami przez ciasne gumki i spinki.