Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W jastrzębskich szkołach też drukują przyłbice

Facebook Twitter

Przyłbice to ochrona na twarz, jaką stosują lekarze. W wielu miejscach regionu do ich wytwarzania służą drukarki 3D. Także te w Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju.

www.jastrzebie.pl

Cały projekt prowadzony jest w ścisłej współpracy z jastrzębskim szpitalem. Trafiły do niego już dwie pierwsze partie przyłbic.

Na pomysł, by dzięki drukarkom 3D tworzyć przyłbice, wpadła Agata Fecek – nauczycielka informatyki z Zespołu Szkół numer 6 im Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju. Prototyp przyłbicy stworzył jej kolega z pracy, Wacław Gadziejewski. By produkcja mogła ruszyć pełną parą, projekt przeniesiono do Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie zawiaduje nim Artur Hausman. Wydrukowane opaski dostarcza do biura, a pracownicy oczyszczają gotowe elementy z nierówności, nawiercają otwory w foliach i składają przyłbice w całość.

Wydruk jednego elementu może trwać nawet 2-3 godziny. Do plastikowej opaski, stworzonej za pomocą drukarki 3D, należy zamontować folię rozmiaru A4.

Wiele rzeczy wciąż jest do ustalenia. Na przykład pracujemy z dwoma rodzajami filamentu. Jeden z nich jest bardziej elastyczny, drugi – odporniejszy na uszkodzenia. W praktyce wyjdzie, który z nich lepiej spełnia swoją funkcję i nie traci właściwości po przebywaniu w sterylizatorze. Produkujemy dwa rozmiary przyłbic. Początkowo wydawało nam się, że większe zapotrzebowanie będzie na mniejsze z nich, ale po rozmowie z pracownikami szpitala kładziemy nacisk na duży rozmiar.

– mówi Dariusz Przygodzki, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu- Zdroju.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj