Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W jastrzębskiej Galerii Historii Miasta powstała stała ekspozycja „Henryk Sławik z Szerokiej”

Facebook Twitter

To bohater Trzech Narodów – polskiego, żydowskiego i węgierskiego. W Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu dziś (12.11.) otwarcie nowej stałej ekspozycji „Henryk Sławik z Szerokiej”. To polski dziennikarz, pochodzący z regionu, w czasie wojny jeden z organizatorów pomocy polskim uchodźcom, w tym Żydom, którzy znaleźli się na Węgrzech.

Zginął w 1944 roku w niemieckim obozie zagłady Mauthausen-Gusen. Przypomnijmy, że bieżący rok jest w naszym województwie rokiem Henryka Sławika, a pierwszą szkołą, jaka przyjęła jego imię było Gimnazjum numer 3 w jego rodzinnej Szerokiej. Wernisaż wystawy dziś o 17.00.

Wystawa „Henryk Sławik z Szerokiej” przedstawia historię jednej z najchlubniejszych osobowości, jakie wydała Polska XX wieku – bohatera Trzech Narodów – polskiego, żydowskiego i węgierskiego. W 1944 roku został powieszony w niemieckim obozie zagłady Mauthausen-Gusen za wieloletnią, wzorową opiekę na Węgrzech nad tysiącami polskich uchodźców, za pomoc w przerzutach naszych żołnierzy z przyjaznych nam Węgier do tworzonej we Francji armii gen. Władysława Sikorskiego oraz za skuteczne ratowanie Żydów z Polski.

Rok 2014 jest w naszym województwie rokiem Henryka Sławika – taką uchwałę podjął 18 listopada 2013 roku Sejmik Województwa Śląskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj