Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W jednym są zgodni: Wodzisław powinien się rozwijać. W mieście odbyła się debata na temat rozwoju budownictwa mieszkaniowego

Facebook Twitter

W jednym wszyscy byli zgodni: Wodzisław powinien się rozwijać. Mieszkańcy wciąż jednak mają wątpliwości i pytają władze miasta: czy we wskazanej lokalizacji? Wczoraj (28.10.) w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyła się debata społeczna poświęcona przyszłości budownictwa mieszkaniowego.

fot..facebook/miastowodzislawslaski

Spór w tej sprawie zrodził się w momencie ogłoszenia planów urzędników o wybudowaniu lokali komunalnych na osiedlu Batory, tuż przy obecnym wejściu do Rodzinnego Parku Rozrywki Trzy Wzgórza. We wrześniu mieszkańcy powiedzieli stanowcze NIE przede wszystkim wycince drzew, która jest konieczna, by inwestycja mogła powstać. W trakcie wczorajszej dyskusji wymieniano się opiniami w tej sprawie. Jak przebieg debaty ocenili wodzisławianie?

fot..facebook/miastowodzislawslaski

Mieszkańcy pytają: czemu nie remontować, np. pustostanów, by tam tworzyć nowe mieszkania komunalne. Dlaczego urzędnicy chcą wyciąć hektar terenów zielonych tuz przy Rodzinnym Parku Rozrywki?

fot..facebook/miastowodzislawslaski

Urzędnicy podkreślają, że działka tuż obok osiedla Batory jest w pełni przygotowana na taką inwestycję.

Miasto w sumie posiada 3 działki, na których budownictwo wielorodzinne mogłoby powstać, ale ta w centrum posiada pełną infrastrukturę i odpowiednią wielkość

– tłumaczyli mieszkańcom w czasie debaty wodzisławscy urzędnicy. Podkreślał to prezydent miasta:

Mieczysław Kieca: Jestem zadowolony z tego, że debata się odbyła. debatować zawsze warto. Cieszę się, że przyszli mieszkańcy, z tego co widziałem nie tylko z dwóch osiedli. Rozmawialiśmy o tym temacie szczegółowym, ale też dużo słów i uwag wymieniliśmy generalnie o szerokim rozwoju budownictwa mieszkaniowego, bardzo potrzebna debata. W zasadzie tak sobie pomyślałem, że miło by było, gdyby tak wyglądały sesje, gdybyśmy tak debatowali o rzeczach najważniejszych. Konsultacje przed nami, ja to zapowiedziałem w momencie kiedy wycofywałem projekt uchwały z sesji rady miasta. Debata najpierw żebyśmy ugruntowali sobie pewne pojęcia, pewne miejsce gdzie jesteśmy i co możemy zrobić. Przed nami w listopadzie, być może zahaczy o grudzień, konsultacje społeczne no i w wyniku tych konsultacji będę radzie proponował takie albo inne projekty uchwał, no ale to przed nami. Teraz czas na konsultacje.

fot..facebook/miastowodzislawslaski

Prezydent Mieczysław Kieca mówił o tym, że miasto powinno zacząć inwestować w budownictwo wielorodzinne, by przyciągnąć do Wodzisławia więcej młodych osób, które chciałyby tu zamieszkać:

Mieczysław Kieca: Tu nie chodzi o przekonanie mieszkańców, absolutnie tak tego nie traktuję, tu chodzi o wymianę poglądów, wsłuchanie się w każdą ze stron, ja cieszę się, że emocje już zupełnie inaczej wyglądały niż kilka tygodni temu. To nie prezydent miasta decyduje o tym jak będzie wyglądać miasto, decydują wszyscy mieszkańcy i zrobią to w konsultacjach. Jeżeli uznamy, że wybieramy taki a nie inny model związany z budownictwem mieszkaniowym i rozwojem miasta, to taki po prostu model wybierzemy i zawrzemy taką umowę społeczną, ważne jest żebyśmy za kilka lat, niezależnie od tego kto będzie prezydentem, po prostu nie mieli do siebie pretensji.

fot..facebook/miastowodzislawslaski

W planach urzędników jest budowa od 45 do 55 mieszkań o różnym metrażu, z balkonami w budynkach do 4 kondygnacji. Konsultacje społeczne mają ruszyć 16 listopada, będą przeprowadzone drogą elektroniczną, ale też w czasie spotkań z mieszkańcami. Dodajmy, że miasto jest też na etapie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, tu też planowane są konsultacje, będzie można zgłaszać do tego dokumentu swoje opinie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021