Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Katowicach o sytuacji pracowników PKM-u z Jastrzębia-Zdroju

Facebook Twitter

Dziś (1.03.) o 11.00 w tej sprawie zbierze się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. "Ta interwencja to nasza ostatnia nadzieja, potem będzie strajk generalny" – mówi Grzegorz Sztymala, przewodniczący Solidarności w jastrzębskim PKM.

A pracownicy przewoźnika domagają się podwyżek o 500 zł brutto, jak tłumaczą ich wynagrodzenia stoją w miejscu od 2011 roku. Przypomnijmy: w styczniu odbył się czterogodzinny strajk ostrzegawczy, nie przyniósł jednak zainteresowania sytuacją firmy, która zatrudnia ok. 140 pracowników.

W ocenie związkowców powodem pogłębiającej się zapaści przedsiębiorstwa jest postępowanie firmy Warbus z Warszawy. W 2015 roku Międzygminny Związek Komunikacyjny Jastrzębie-Zdrój, który jest właścicielem jastrzębskiego PKM, ogłosił przetarg na usługi transportowe, który wygrał przewoźnik ze stolicy. Warbus zlecił jastrzębskiemu PKM obsługę połowy połączeń i korzysta z warsztatów należących przedsiębiorstwa, ale zalega z płatnościami. – Na dodatek MZK z roku na rok obniża stawki za tzw. „wozokilometr”. Groźba upadłości naszej firmy jest coraz bardziej realna – mówi Sztymala.

26 stycznia pracownicy PKM przeprowadzili czterogodzinny strajk ostrzegawczy. Wcześniej w referendum za taką formą protestu opowiedziało się 95 proc. załogi firmy. – Liczyliśmy, że gdy pokażemy naszą determinację, MZK wreszcie zacznie z nami rozmawiać. Tak się jednak nie stało. Właściciel nie okazał żadnego zainteresowania naszą sytuacją – dodaje przewodniczący

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju realizuje przewozy pasażerskie na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój oraz częściowo na terenie miast Wodzisław Śląski, Żory, Radlin, Rydułtowy i Pszów oraz w gminach Mszana, Pawłowice, Zebrzydowice. Spółka zatrudnia ok. 140 pracowników.

Do udziału w posiedzeniu prezydium WRDS zaproszeni zostali przedstawiciele zarządu PKM, związków zawodowych, prezes MZK Jastrzębie-Zdrój oraz wiceprezydent tego miasta Janusz Buda, a także przewodniczący Zgromadzenia MZK Franciszek Dziędziel, który pełni również funkcję wójta Pawłowic.

Obrady prezydium WRDS poświęcone sytuacji w jastrzębskim PKM rozpoczną się 1 marca o godz. 11.00 w Sali Szarej Gmachu Sejmu Śląskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj