Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Koksowni Radlin powstaje elektrociepłownia [WIDEO]

Facebook Twitter

"Kiedy zniknie ten ogromny płomień nad koksownią w Radlinie?" "Czy stać nas na bezproduktywne spalanie gazu, może trzeba go wykorzystać z pożytkiem dla wszystkich?" Takie pytania jeszcze niedawno zadawali, pisząc maile do naszej redakcji, słuchacze.

fot. www.jswkoks.pl

Okazuje się, że płomień czyli tak zwana „pochodnia bezpieczeństwa” w tym roku odejdzie w niepamięć. Gaz z koksowni będzie wykorzystywany w budowanej elektrociepłowni JSW KOKS w Radlinie. Mówi zastępca dyrektora do spraw rozwoju i ochrony środowiska JSW KOKS, Marcin Walas.

Marcin Walas: W obecnym układzie technologicznym nie jest możliwe wykorzystywanie całości gazu koksowniczego, ze względów bezpieczeństwa on musi być w pochodni spalony. Chcielibyśmy uniknąć bezproduktywnego spalania gazu, chcielibyśmy go przerabiać na energię cieplną i elektryczną. Celem budowy elektrociepłowni Radlin jest właśnie pełne wykorzystanie tego gazu. Po uruchomieniu elektrociepłowni Radlin, zaprzestaniemy spalania gazu koksowniczego w pochodni.

Elektrociepłownia powstaje na terenie Koksowni Radlin. Dzięki zastosowanym w niej technologiom znacznie obniżona zostanie emisja szkodliwych substancji do atmosfery

– dodaje Marcin Walas.

Marcin Walas: Efekt ekologiczny używania gazu koksowniczego do opalania, do produkcji ciepła, do produkcji energii na pewno będzie duży. Około połowy składu tego gazu koksowniczego, to jest wodór, czyli produktem spalania będzie para wodna. A oprócz tego zastosowane urządzenia i instalacje ochrony środowiska przyczynią się do dalszego zmniejszania produktów tego spalania. Jest to źródło o obniżonej emisji, które zasili krajowy system.

Z powstania elektrociepłowni cieszą się władze miasta. Mówi zastępca burmistrza Radlina, Zbigniew Podleśny.

Zbigniew Podleśny: Elektrociepłownia będzie produkowała i prąd, i ciepło, i parę technologiczną. Skorzysta na tym i koksownia, i kopalnia Marcel, ale przede wszystkim mieszkańcy Radlina, którzy korzystają dzisiaj z ciepła wyprodukowanego w dotychczasowej elektrociepłowni Radlin. Będziemy mieli zapewniony dostęp do ciepła sieciowego, do ciepła, które będzie wytwarzane w ekologicznej, bo wykorzystującej paliwo odpadowe, jakim jest gaz koksowniczy, technologii. Będzie to nowa instalacja, która powinna bezawaryjnie służyć przez kolejne dziesięciolecia.

Wydajność elektrociepłowni będzie ogromna, stopień wykorzystania energii zawartej w paliwie wynosi aż 80 procent. Budowa trwa. Na jakim jest obecnie etapie?

Marcin Walas: Prace nad budową elektrociepłowni Radlin są bardzo zaawansowane. Na miejscu obecne są już kotły, turbozespół, gospodarka wodą chłodząca. Z daleka widać komin i bardzo wiele innych instalacji. Obecnie trwa ich montaż, sprawdzanie, próby na zimno. Planowane włączenie elektrociepłowni Radlin to II połowa roku.

fot. www.jswkoks.pl

Dodajmy, że to nie koniec ekologicznych inwestycji w Koksowni Radlin. W zakładzie wybudowano także nowoczesną instalację, która pozwoli na głębsze oczyszczenie gazu koksowniczego

– dodaje dyrektor Walas.

Marcin Walas: Planujemy uruchomić instalację katalitycznego rozkładu amoniaku i produkcji siarki metodą Clausa. Ta instalacja jest częścią większej instalacji odsiarczania gazu koksowniczego, usuwania z niego siarkowodoru, składników kwaśnych i amoniaku. Gaz koksowniczy musi być spalany, im czystszy gaz, tym mniej substancji jest odprowadzanych do atmosfery. Te substancje będą znacznie ograniczone, ponieważ oprócz oczyszczania paliwa, jakim jest gaz koksowniczy, będziemy również oczyszczać spaliny w nowo budowanej elektrociepłowni Radlin.

Dodajmy, że instalacja w koksowni już działa. A budowana nowoczesna elektrociepłownia opalana oczyszczonym gazem koksowniczym docelowo zastąpi planowaną do wyłączenia z eksploatacji Elektrociepłownię Marcel, będącą własnością PGG. Produkowane w nowym obiekcie energia i ciepło wykorzystane będą na potrzeby własne Koksowni Radlin, reszta trafi do pozostałych odbiorców. Zabezpieczeni w ciepło zostaną mieszkańcy Radlina, ogrzewana woda trafi także do kopalni Marcel.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj