Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W listopadzie beatyfikacja śląskiego kapłana męczennika, ks. Jana Machy

Facebook Twitter

Nieco ponad miesiąc został do beatyfikacji śląskiego kapłana męczennika, ks. Jana Machy. W czasie II wojny światowej przez Niemców został skazany za dzieła miłosierdzia i zgilotynowany w więzieniu w Katowicach w 1942 roku.

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Beatyfikację zapowiada rzecznik archidiecezji katowickiej, ksiądz Tomasz Wojtal.

Tomasz Wojtal: Uroczystości beatyfikacyjne odbędą się w sobotę 20 listopada o godzinie 10.00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla, mszy świętej beatyfikacyjnej będzie przewodniczył papieski delegat kardynał Marcello Semeraro. W parafiach archidiecezji katowickiej trwa nowenna niedziel przed tym historycznym wydarzeniem. Na zakończenie mszy świętej, wierni uczestniczą w specjalnym nabożeństwie ku czci sługi bożego księdza Jana Franciszka Machy. Mamy nadzieję, że beatyfikacja naszego śląskiego kapłana stanie się dla nas wszystkich okazją do pogłębienia wiary i ożywienia życia religijnego w naszej archidiecezji.

fot.Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Proces beatyfikacyjny ks. Jana Machy rozpoczął się w 2013 roku i trwał dwa lata. Następnie dokumentacja została złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Tomasz Wojtal: Dekret potwierdzający męczeństwo sługi bożego księdza Jana Franciszka Machy, kapłana archidiecezji katowickiej, papież Franciszek zatwierdził 28 listopada 2019 roku. Uroczystości beatyfikacyjne pierwotnie zostały zaplanowane na 17 października 2020 roku, jednak musiały zostać odwołane i przeniesione ze względu na niepewną sytuację związaną z pandemią Covid-19.

Przyszły błogosławiony ma zostać patronem m.in. Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Życiorys Jana Machy

Sługa Boży ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w tradycyjnej śląskiej rodzinie Pawła Machy i Anny z domu Cofałka w Chorzowie Starym. Miał dwie siostry i brata. W rodzinie nazywano go zdrobniale „Hanikiem”. Udzielał się w harcerstwie i sporcie. Działał również w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. W 1934 r. wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. 25 czerwca 1939 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Adamskiego w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach.

Po dwumiesięcznym zastępstwie w rodzinnej parafii objął 10 września stanowisko wikarego przy kościele parafialnym św. Józefa w Rudzie Śl. Tam nawiązał łączność z tajną organizacją i rozwinął ożywioną działalność charytatywną wśród rodzin polskich, dotkniętych skutkami i okupacji.

5 września 1941 r. ks. Jan Macha został aresztowany przez gestapo na dworcu w Katowicach. Znaleziono przy nim listę osób, którym on i jego współpracownicy pomagali oraz inne dokumenty wskazujące, że zbierali pieniądze i przekazywali je potrzebującym. Lista była jednym z głównych dowodów w późniejszym śledztwie i procesie całej grupy.

17 lipca 1942 odbyła się przed sądem doraźnym w Katowicach krótka rozprawa, na której ks. Macha i współpracujący z nim kleryk Guertler skazani zostali na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 w katowickim więzieniu. Ciała ks. Machy nigdy nie wydano rodzinie, najprawdopodobniej zostało spalone w obozie koncentracyjnym Auschwitz. W liście napisanym kilka godzin przed egzekucją ks. Macha prosił rodzinę, aby urządziła mu na cmentarzu „cichy zakątek, żeby od czasu do czasu ktoś o mnie wspomniał i zmówił za mnie «Ojcze nasz»”. Jego prośba została spełniona po latach, kiedy z inicjatywy kolegów rocznikowych w październiku 1951 r. powstał symboliczny grób ks. Jana na starym cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2024