W nocy przestawiliśmy zegarki! Jak zmiana czasu na letni wpływa na nasze zdrowie?
W nocy zmieniliśmy czas z zimowego na letni, czyli przesunelismy zegarek o godzinę do przodu. W efekcie śpimy godzinę krócej. Pierwsza rzecz, którą zauważyliśmy kolejnego dnia po zmianie czasu na letni to niewyspanie. Ale czy to jedyny skutek zmiany czasu?
Wewnętrzny zegar
Zmiana czasu z zimowego na letni nie jest łatwa, ponieważ nie synchronizuje się z naszym wewnętrznym zegarem. Istnieje coś takiego jak „geny zegarowe”. Kodują one białka według rytmicznych wzorców dobowych. Ma to wpływ na sygnały biochemiczne w naszym organizmie, od których zależy aktywność serca, ciśnienie, poziom hormonów, metabolizm, tlen oraz nasza temperatura.
Co powoduje zaburzenie rytmu dobowego?
Zaburzenie naszej codziennej rutyny ma wpływ na działanie mechanizmów, do których przyzwyczajony jest organizm. Te zmiany mogą wywoływać stres, problemy z metabolizmem, problemy ze snem, zaburzenia koncentracji.
Reakcje naszego organizmu na zmiany rytmu dobowego wpływają na większą podatność na otyłość, zwiększają ryzyko zawału serca, czy depresji.
Każdy ma swój zegar biologiczny
Wśród nas są ludzie w typach „sowy”, są też „skowronki”, dlatego możemy różnie odczuwać zmianę czasu. Każdy z nas ma też inne przyzwyczajenia i codzienny rytm, który może zostać zaburzony również przez inne czynniki. Dlatego warto dbać o swoje zdrowie również w kontekście pewnej zdrowej rutyny. Nie fundować sobie częstych „nocnych posiadówek”, które w późniejszym czasie negatywnie wpłyną na funkcjonowanie naszego organizmu.
Co zrobić, aby łagodniej przejść zmianę czasu?
Warto stopniowo starać się zniwelować różnicę w synchronizacji naszego wewnętrznego czasu, a tego, który aktualnie obowiązuje. Można spróbować kłaść się 15 minut szybciej niż zwykle. Dodatkowo dzień po zmianie czasu, nie planujmy nic ważnego. Zafundujmy sobie dzień na regenerację, spokojny spacer.
Co z tą zmianą czasu?
Od dłuższego czasu mówi się o tym, że zmiana czasu niesie za sobą również negatywne skutki dotykające gospodarki. Dlatego w 2018 roku Komisja Europejska wysunęła propozycję, aby zrezygnować z przestawania zegarków. Na razie odsunięto jednak ten temat na boczny tor.
A Wy? Co sądzicie o zmianie czasu? Przeszkadza Wam przestawianie zegarków co pół roku?
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!
Czytaj także:
- Dietetyk radzi: Od czego zacząć zmianę nawyków żywieniowych?
- Jak radzić sobie ze stresem? Przeczytaj poradnik przygotowany przez NFZ
- Chodzenie czyni cuda! Ile kroków dziennie powinniśmy robić?