Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W oczekiwaniu na finał Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania

Facebook Twitter

Święta tuż tuż, a to jak zawsze w Rybniku czas bogaty w wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem. W najbliższą sobotę finał 11. już Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania. W planach także tradycyjne koncerty noworoczne w tym mieście. Kto zaśpiewa tym razem? Zdradziliśmy w programie Czas na Twoją Miejscowość.

fot.L.Tyl/ rybnik.eu

Pierwszym akcentem zwiastującym zbliżający się świąteczny czas, jest jak zawsze Jarmark Bożonarodzeniowy na płycie rynku. Mówi naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Rybniku, Julia Wójcik:

Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie obywa się już po raz 11. Od 29 listopada trwa Jarmark Bożonarodzeniowy i potrwa do 23 grudnia, stoiska czynne są od poniedziałku do czwartku w godzinach od 10.00 do 18.00, natomiast w piątki, soboty i niedziele od 10.00 do 21.00, z tym, że te stanowiska gastronomiczne tak naprawdę czynne są do ostatniego klienta. W domkach handlowych można kupić sery, wędliny, różnego rodzaju ozdoby świąteczne, oczywiście znalazła się także na płycie rynku świąteczna piramida, która serwuje ciepłe napoje, wzorem lat ubiegłych.

Jak sprawdziliśmy odwiedzających stoiska nie brakuje. Po co przychodzą? Sprawdzał nasz reporter:

Sprzedający także zachwalają swój asortyment. Na jarmarku był Robert Krzyżaniak:

facebook.com/rybnikeu

Stoiska na rybnickim rynku przyciągają bogatą ofertą ale bardzo świątecznie zrobi się tam w najbliższą sobotę (21.12.) Będzie coś dla ciała i coś dla ducha czyli finał Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania. Mówi naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Rybniku, Julia Wójcik, posłuchaj:

Cały czas macie szansę na nagrody, przypomnijmy oprócz listu do Mikołaja należy napisać także życzenia dla Rybnika na nadchodzący rok. Świąteczna Poczta działa w Urzędzie Miasta tylko jeszcze dziś (19.12.), magistrat czynny jest do 18.00:

Jest to druga edycja tego konkursu, pomysł bardzo przypadł do gustu zwłaszcza dzieciom, które często odwiedzają pocztę, która znajduje się koło pokoju prezydenta i piszą listy do Rybnika. A konkurs jest bardzo fajny, ponieważ nagrody są ciekawe, są to zaproszenia dla 2 osób na różnego rodzaje spektakle organizowane przez nasze instytucje kultury, mówię tutaj o Teatrze Ziemi Rybnickiej, o Domu Kultury w Chwałowicach, o Domu Kultury w Boguszowicach, czyli są to wejściówki na ciekawe spektakle rodzinne, takie jak „W dolinie Muminków”, „Kształty” czy „Zakurzona królewna”.
Radio 90: Czego życzyli rybniczanie Rybnikowi na ten rok, który już mija?
Najczęściej życzyli rzeczywiście czystego powietrza, tego, żeby się nam układało, żeby było jak najmniej nieporozumień, spokoju i dobrej sytuacji finansowej.

fot. L.Tyl/ rybnik.eu

Wracając do wydarzeń zaplanowanych na tę sobotę na rybnickim rynku, po życzeniach prezydenta, przekazaniu Światełka Betlejemskiego i rozstrzygnięciu konkursu na najciekawsze życzenia dla Rybnika, ze sceny zabrzmią kolędy, pastorałki i znane piosenki bożonarodzeniowe:

Na rybnickim rynku w sobotnie popołudnie i wieczór będzie można także wziąć udział w wyjątkowych warsztatach:

Tego dnia przy fontannie na rybnickim rynku ustawiony zostanie także namiot, w którym każdy  chętny będzie mógł spróbować swoich sił w zdobieniu pierniczków, będą się tam odbywać warsztaty, dzieci z rodzicami będą mogły przyjść, ozdobić pierniczki, następnie spakować je i zabrać ze sobą na wigilijny stół. Ponadto będą się odbywały warsztaty wykonywania ozdób świątecznych, też je będzie można zabrać ze sobą. No i oczywiście nie zabraknie słodkości dla najmłodszych. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie, finał Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania, najbliższa sobota 21 grudnia, zaczynamy o 17.00, gwiazdą wieczoru będzie zespół Lemon.

Na sobotnią imprezę, na rybnicki rynek zaprasza także gospodarz miasta, prezydent Piotr Kuczera. Posłuchajcie:

Okres świąteczno-noworoczny to w Rybniku także wyjątkowe koncerty. Nie inaczej będzie i tym razem. Ta tradycja narodziła się kilkanaście lat temu – przypomina dyrektor Domu Kultury w Rybniku-Niedobczycach, jednocześnie dyrygent Miejskiej Orkiestry Dętej Rybnik, Marian Wolny:

W nowym roku miasto zaprasza na 7 koncertów. Gdzie i kiedy pierwsze?

Rozpoczynamy już w ten pierwszy noworoczny weekend, trochę taki wydłużony, ponieważ tam zahaczamy również o poniedziałek, o Święto Trzech Króli i rozpoczynamy w Kamieniu, to jest Bazylika św. Brata Alberta, tam koncert 4 stycznia o godzinie 19.00, 5 stycznia z kolei to już tradycyjnie pierwsza niedziela Nowego Roku, zawsze ta sama świątynia czyli kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach, tu zapraszamy na koncert na godzinę 18.00, natomiast 6 stycznia zagramy w kościele Bożego Ciała i św. Barbary w Niewiadomiu, tutaj oprócz naszych wokalistów, którzy stale współpracują z Orkiestrą Miejską Rybnik, gościem specjalnym będzie Sabina Jeszka. Na tych trzech koncertach akurat: w kamieniu, Niedobczycach i Niewiadomiu, zaprezentuje się właśnie Sabina Jeszka. Pochodząca z Rybnika, wokalistka śpiewa rewelacyjnie, robi karierę ogólnopolską, tym razem to będą kolędy w jej wykonaniu, ale nie tylko, bo z tego co mi wiadomo, są w przygotowaniu utwory takie jak „White Christmas” czy „Last Christmas” (…).

Na kolejnych dwóch koncertach- w Chwałowicach i Popielowie- pojawi się inna gwiazda, to będzie Magda Steczkowska– dodaje Marian Wolny:

fot._W.Troszka/ rybnik.eu

W styczniu w rybnickich świątyniach odbędą się jeszcze dwa inne, wyjątkowe koncerty. W Boguszowicach na osiedlu oraz w kościele w Rybnickiej Kuźni wystąpi pochodzący z Rybnika Piotr Tłustochowicz:

Przypomnijmy Koncerty Noworoczne w Rybniku już od 3 stycznia. A wcześniej bo już, w tę sobotę 21 grudnia, w rynku miasta 11. już finał Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania.

  • 17.00-17.30 Wigilijka z mieszkańcami, przekazanie Ognia Betlejemskiego przez Harcerzy Hufca Ziemi Rybnickiej, wspólne życzenia Prezydenta Miasta.
  • 17.30 koncert zespołu Kawa z Mlekiem
  • 18.15 Koncert MeloMany
  • 19.30 Akustyczny koncert zespołu LemON

facebook.com/rybnikeu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj