Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Pawłowicach ruszyła jadłodzielnia. Zapełni się w czasie świąt?

Facebook Twitter

Nie marnuj - podziel się jedzeniem - zachęcają do tego także w Pawłowicach. W gminie rozpoczęła działalność jadłodzielnia. Produkty można zostawiać już od piątku (15.04.), specjalna lodówka mieści się przy ulicy Górniczej 26.

fot. pawlowice.pl

Tak jak do innych tego typu miejsc w regionie, można przynieść żywność, której mamy w nadmiarze, aby mogli z niej skorzystać inni. Produkty spożywcze mogą tutaj zostawiać zarówno indywidualni mieszkańcy, jak i producenci czy sprzedawcy, którzy niejednokrotnie wyrzucają towar np. z powodu świątecznych przerw w handlu. Głównym celem jadłodzielni jest właśnie zapobieganie wyrzucaniu jedzenia, dlatego po żywność może przychodzić każdy potrzebujący, niezależnie od swojej sytuacji materialnej i społecznej. Jedzenie każdy zabiera na własną odpowiedzialność.

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Kamila Kaszubska, mieszkanka pawłowickiego osiedla. To ona zadbała o umycie lodówki, przygotuje zasady korzystania z tego miejsca i wraz z wolontariuszkami będzie opiekować się jadłodzielnią i pozyskiwać produkty.

W sprawę uruchomienia jadłodzielni zaangażowały się gminne jednostki. Na lokalizację wybrano miejsce przy Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Górniczej 26, od strony przychodni zdrowia. OPS będzie udostępniał środki czystości i pokrywał opłaty za prąd zużywany przez sporych rozmiarów lodówkę. Wysokie na dwa i pół metra urządzenie ma troje drzwi i półki, na których wygodnie można rozłożyć produkty żywnościowe. Pracownicy Gminnego Zespołu Komunalnego podłączyli lodówkę do prądu i zabudowali drewnianą wiatą, w której docelowo znajdzie się jeszcze regał na jedzenie niewymagające chłodzenia. Miejsce jest monitorowane i zostanie odpowiednio oznakowane, ale już od piątku, 15 kwietnia, można tu zostawiać żywność i zabierać produkty, których potrzebujemy.

Do jadłodzielni można przynieść produkty świeże, z odpowiednią datą ważności, takie, które sami chcielibyśmy zjeść, a zabierajmy tylko tyle, ile jest nam potrzebne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022