Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W piątek decyzje w sprawie obostrzeń? Czy za tydzień otworzą hotele? Co z restauracjami?

Facebook Twitter

W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawi informacje i dalsze działania w sprawie obostrzeń - poinformował w czwartek (05.02.) szef KPRM Michał Dworczyk. Jeżeli mówimy o tym tygodniu, to został właściwie tylko piątek - dodał.

Pytany czy można spodziewać się wkrótce otwarcia restauracji Dworczyk odparł, że informacje w sprawie obostrzeń przedstawi jeszcze w tym tygodniu premier.

Na pewno w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawi dalsze działania w tej sprawie

– powiedział szef KPRM. Pytany o możliwość otwarcia hoteli i pensjonatów od 15 lutego, Dworczyk odpowiedział, że decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Proszę jeszcze o kilkadziesiąt godzin cierpliwości i wtedy precyzyjny komunikat w tej sprawie przedstawi premier Mateusz Morawiecki

– dodał.

Szef kancelarii premiera zapewniał, że sytuacja związana z epidemią koronawirusa w Polsce jest coraz lepsza, liczba zachorowań na Covid-19 maleje, jednak pandemia wciąż utrzymuje się w całej Europie.

Mamy też ten wymiar społeczny i gospodarczy, które są szalenie istotne. Natomiast tutaj wszystkie racje trzeba wyważyć i dopiero później podjąć decyzję

– podkreślił.

Wisła: Turyści na stoku. Co z noclegiem? „Śpimy u rodziny” [FOTO]

Tymczasem jak mówi wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. –

od 14 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym mogłyby zacząć działać hotele.

Gowin nie wykluczył, że jego resort będzie rekomendować też w najbliższym czasie inne poluzowania.

 Analizujemy też sytuację związaną z innymi branżami. Niewykluczone, że MRPiT będzie rekomendować też w najbliższym czasie Radzie Ministrów inne poluzowania

– wskazał wicepremier. Zaznaczył także, że dzięki restrykcjom wprowadzonym po świętach Bożego Narodzenia udało się obniżyć „w sposób już systematyczny poziom zakażeń COVID-19”. W ocenie ministra Gowina, dzisiaj średnia tygodniowa liczba zakażeń pozwala na kolejne ruchy związane z odmrażaniem gospodarki.

Niespokojna noc w Rybniku. Uzbrojona policja w klubie Face2Face [FOTO]

Minister podkreślił, że to odmrożenie musi być stopniowe i rozsądne.

Musi też uwzględniać możliwość powrotu do wysokiego poziomu zakażeń na przykład w konsekwencji uruchomienia lekcji dla młodszych klas w szkołach, czy w konsekwencji ponownego otwarcia galerii

– dodał.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał w ubiegłym tygodniu, że większość z dotychczasowych obostrzeń zostanie przedłużona do 14 lutego. Wyjątkiem będzie ponowne otwarcie sklepów w galeriach i centrach handlowych i otwarcie instytucji kultury – muzeów i galerii sztuki. Poinformował również o zniesieniu godzin dla seniorów.

Zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem ws. ograniczeń, nakazów i zakazów w zw. z epidemią, od 1 lutego w galeriach mogą być otwarte wszystkie sklepy przy zachowaniu wytycznych sanitarnych. W placówkach handlowych nadal obowiązują limity: jedna osoba na 10 m kw. w sklepach do 100 m kw. lub jedna osoba na 15 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Obowiązuje też wymóg noszenia maseczek. Sklepy mają obowiązek udostępnić też klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

W centrach handlowych wciąż nie działają place zabaw i siłownie, a restauracje i kawiarnie mogą wydawać jedzenie tylko na wynos i na dowóz.

Do 14 lutego zawieszona jest wciąż działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Ograniczona pozostaje działalność hotelarska.

(PAP)

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj