Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

W piątek na Śląsku jeszcze więcej przypadków?

Facebook Twitter

"W piątek na Śląsku z pewnością będzie więcej potwierdzonych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, ponieważ nie zaraportowano jeszcze wszystkich przypadków z badań przesiewowych w kopalni Chwałowice i Bielszowice" – powiedział w czwartek (6.08.)rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Ministerstwo Zdrowia w czwartek (6.08) poinformowało o wykryciu 726 nowych przypadków koronawirusa – najwięcej od początku epidemii. Najwięcej przypadków zakażeń potwierdzono w województwach śląskim (137), małopolskim (118), mazowieckim (107) i w wielkopolskim (89).

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że w piątek na Śląsku

z pewnością będzie więcej przypadków.

Wyjaśnił, że w czwartek nie podano jeszcze wszystkich przypadków z badań przesiewowych w kopalni Chwałowice i Bielszowice.

To jest ok. 1600-1700 testów przesiewowych w tych dwóch miejscach, więc musimy się spodziewać, że jutro wynik ze Śląska może być w okolicach 200 przypadków. Liczymy, że do końca tygodnia zakończymy raportowanie przesiewów z kopalń, więc w przyszłym tygodniu pewnie na ten wynik będą jeszcze rzutować rodziny (górników) z kwarantanny

– powiedział rzecznik.

Poinformował, że w najbliższych dniach powinno się zakończyć również raportowanie zakażeń z jednego z wielkopolskich zakładów drobiarskich.

Ponownie podkreślam dość dużą odpowiedzialność kierownictwa tej firmy, które zdecydowało się na szybki przesiew i zamknięcie całego zakładu. Tak powinna wyglądać współpraca firm z inspekcją sanitarno-epidemiologiczną, z instytucjami państwa, by jak najszybciej testować i jak najszybciej zamykać ogniska

– podkreślił.

Andrusiewicz powiedział, że badania przesiewowe będą przeprowadzone również w dużych zakładach pracy Małopolsce.

Musimy się liczyć, że pewnie pierwsze raporty z tych dużych przesiewów (…) pojawią się te przypadki w okolicach niedzieli

– powiedział. Poinformował, że testowanych w tym regionie będzie ok. tysiąca pracowników dziennie.

W czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o planowanym wprowadzeniu od soboty dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń. MZ wprowadzi w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń – czerwony i żółty.

Większe, czerwone obostrzenia, będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, wieluńskim, pszczyńskim, rybnickim, i wodzisławskim, a także w miastach na prawach powiatu: w Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej i w Rybniku. Tam wprowadzane są najbardziej rygorystyczne obostrzenia zakazujące funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do osoby na cztery metry kwadratowe. Ponadto wprowadzony zostanie nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej.

Łagodniejsze, „żółte” rygory, będą w powiatach: wieruszowskim, jarosławskim, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim i oświęcimskim, a także w miastach na prawach powiatu: Jastrzębiu– Zdroju, Przemyślu i w Żorach. Tam, według zapowiedzi MZ, możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dotyczące ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

Zmiany nie dotyczą funkcjonowania m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych, handlu, transportu lotniczego i organizacji zgromadzeń.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 49 515 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 1774 chorych na COVID-19.

(PAP)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj