Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W piątek startuje Rybnicki Festiwal Fotografii

Facebook Twitter

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią, nie zrezygnowano w Rybniku z wielkiego święta fotografii. Już od piątku (18.09.) na terenie Fundacji PGE Energia Ciepła spotkania z artystami, wystawy i wykłady poświęcone sztuce fotografii.

fot. FB/RFF Janusz Rzymanek

 Wydarzą się rzeczy, które nie miały jeszcze miejsca nie tylko w trakcie wcześniejszych edycji Rybnickiego Festiwalu Fotografii, ale w ogóle w trakcie takich imprez w Polsce

– zapowiada Nina Giba, organizatorka wydarzenia.

Z takich ciekawostek unikatowych, to będzie spotkanie autorskie z Piotrem Jaxą, który od niedawna znowu mieszka w Polsce, wrócił ze Szwajcarii. Zasiada w ichniejszej Akademii Filmowej. Był przez całe życie fotosistą Krzysztofa Kieślowskiego. On pokaże swoje archiwa z pracy na planie filmu „Trzy kolory”. To totalna gratka nie tylko dla miłośników fotografii, ale i kina przez duże „K”. Będzie można zajrzeć za kulisy ikonicznych produkcji filmowych. Myślę, że ważne dla każdego Polaka, który interesuje się kulturą.

Będzie też spotkanie z Vladimirem Birgusem, szefem Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, kolebki najbardziej znanych autorek i autorów. Ale będzie też praktyczne spojrzenie na sztukę robienia zdjęć:

Dr Anna Fiń z Krakowa opowie o tym, jak wykorzystywać badania naukowe w projektach długoterminowych, a Natalia Mieleszczyk, wybitna prawniczka, specjalistka w zakresie prawa autorskiego na poziomie europejskim, będzie szkoliła naszych uczestników z tego, co każdy fotograf, żeby mądrze dzielić się swoimi dziełami. Kiedy może robić to pro bono, kiedy może żądać wynagrodzenia, na co uważać, vademecum racy w zawodzie.

Każdy, kto chce wziąć udział w Rybnickim Festiwalu Fotografii, musi wcześniej zarejestrować się przez internet:

Wprowadziliśmy zapisy, ponieważ deklaracje zdrowotne są takim dokumentem absolutnie wymaganym w każdym miejscu, do którego wchodzi się z drogi, żeby uczestniczyć w jakimś programie. Żeby ograniczyć kolejkowanie się na wejściu, te formularze udostępniliśmy on-line, żeby je sobie wypełnić. Uczestnik przychodzi na miejsce i jest na liście. Korzysta z programu z wykładów, wystaw i z tej nowej sekcji slide show oraz touch&try czyi stoiska, na których nieodpłatnie można testować różne sprzęty marek fotograficznych.

Dokładny program festiwalu sprawdzicie na stronie wydarzenia www.festiwal.rybnik.pl/program

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj