Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

W powiecie cieszyńskim bez dwuzmianowości w szkołach średnich

Facebook Twitter

"Nie taki diabeł straszny, jak go malują", a mowa o podwójnym roczniku, który trafi do szkół średnich w powiecie cieszyńskim od 1 września. To uczniowie ósmych klas szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjum. W wielu miejscach regionu z powodu dużej ilości absolwentów trzeba będzie wydłużyć lekcje do późnych godzin popołudniowych. W Rybniku np. do godz. 19:00.

Nie ma takiego zagrożenia w szkołach na Śląsku Cieszyńskim – zapewnia wicestarosta, Janina Żagan:

Ja nie wiem jak jest gdzie indziej, ale u nas  tak akurat się złożyło, że te roczniki były najmniej liczne i to się tak doskonale ułożyło, że w tej chwili te szkoły nie są przepełnione. I gdyby ta sytuacja nastąpiła za 10 lat no to nie byłoby tak wesoło.

Radio90: Podwójny rocznik i podwójny nabór?

Nabór będzie dokonywany rozdzielnie. Miejsca są przygotowane dla jednych i dla drugich, każdy uczeń będzie miał szansę. Nie będzie takiej sytuacji, że któryś z dzieci nie odstanie się do wymarzonej klasy tylko z tego powodu, że jest absolwentem tej bądź tej szkoły. Każdy będzie miał miejsce.

Szkoły podstawowe ukończy 1800 osób, gimnazja 1600. W każdym kierunku utworzone będą po dwie klasy równoległe dla tych, którzy skończą podstawówkę i dla tych, którzy skończą gimnazjum. Uczniowie w placówkach na terenie powiatu cieszyńskiego będą głównie kształcić się w konkretnych zawodach:

Patrząc na to co się dzieje w koło i rozmawiając z wójtami i burmistrzami, pracodawcami, czujemy taką potrzebę i chcemy zapewnić naszym absolwentom potem zatrudnienie. Proszę sobie wyobrazić, że te nowoczesne pracownie są wyposażone w taki sprzęt, o którym jeszcze nie dawno nam się nie śniło. To są drukarki, najnowocześniejsze maszyny, drukarki, obrabiarki. Wiem, że pracodawcy już czekają od pół roku na absolwentów tegorocznych i wszyscy będą mieli pracę i to będą absolwenci szkoły zawodowej, a oni już mają pracę zapewnioną, no bo to będą wysokiej klasy specjaliści.

Młodzież na Śląsku Cieszyńskim chętnie wybiera kierunki turystyczne i medyczne. Ważne, by pamiętać o terminach rekrutacji: wnioski o przyjęcie do szkół będzie można składać od 13 maja do 25 czerwca. Uczniowie wybierają trzy szkoły.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 czerwca 2020