Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Nauka w żółtej strefie. Jak rozpoczęto rok szkolny w powiecie rybnickim?

Facebook Twitter

Nowy rok szkolny w żółtej strefie przywitali uczniowie i przedszkolaki z Czerwionki Leszczyn, Świerklan, Gaszowic, Lysek i Jejkowic.

Mówi dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jejkowicach Anna Porwoł:

Myślę, że jesteśmy przygotowani na miarę naszych możliwości. Pomieszczenia są dostosowane, wynieśliśmy zbędne rzeczy – dywany, firanki, elementy trudne w dezynfekcji. Zostawiliśmy to, co jesteśmy w stanie na bieżąco dezynfekować. Zadbaliśmy też o to, żeby dzieci miały się czym bawić. Wyposażyliśmy też salę w odpowiednie zabawki. Zamiast dywanów mamy pufki łatwe do czyszczenia. Sale doposażyliśmy w spryskiwacze, którymi będziemy bezpośrednio przed lekcją dezynfekować rączki dzieciom.

Przed każdym wejściem do przedszkola i szkoły znajdują się dezynfekatory. Do środka nie mogą wejść rodzice:

Dbamy o to, żeby do szkoły i przedszkola nie wchodziły osoby postronne. Rodzice mają wyznaczone strefy. Zostawiają dzieci w przedsionku. Panie pomoce nauczyciela dzieci odbierają. Dzisiaj troszeczkę z emocjami, ale poszło w miarę sprawnie. Nie mierzymy temperatury przy wejściu do przedszkola, stawiamy na rozsądek rodziców. Bardzo o to prosiliśmy w trakcie spotkań. Mierzymy temperaturę pracownikom.

Szkolna i przedszkolna stołówka także musiały zmienić organizację pracy:

Ruszyliśmy. Ja myślę, że panie kucharki to już patrzyły z utęsknieniem na te piece, które mamy nowe i nie zdążyliśmy się za bardzo nimi nacieszyć. Zawsze szły w reżimie sanitarnym, teraz jeszcze większym. Cieszą się z tego, że mogły wrócić do pracy. Zwiększyliśmy liczbę przerw, rozsunęliśmy stoliczki, kierownik świetlicy też walczy, żeby to poukładać tak jak trzeba. Z obiadami szkolnymi ruszamy od 7-go września. Pierwszy tydzień pokaże jak to będzie wyglądało. Zobaczymy ilu rodziców zdecyduje się na żywienie. Dzisiaj mamy pierwszy test, zobaczymy jak sobie przedszkolaki poradzą (…).

W częściach wspólnych obowiązkowa jest maseczka lub przyłbica dla dzieci i pracowników szkoły oraz przedszkola.

Stawiamy na edukację i profilaktykę

– podkreśla dyrektorka Anna Porwoł:

Stawiamy przede wszystkim na profilaktykę. Zachęcamy. W pracowni komputerowej zalecamy, żeby dzieci korzystały z rękawiczek jednorazowych. Chcemy stawiać na edukację. Myślę, że ten czas pandemii sprawił, że nasza świadomość mycia rąk jest na wyższym poziomie i to jest dobro najważniejsze. Ja myślę, że wszyscy się cieszymy z powrotu do szkół. Cieszą się rodzice, dziadkowie, nauczyciele, dyrektorzy. Każdy patrzy ze swojej perspektywy, ważne jest dobro dzieci. Teraz pozostaje tylko rozsądek, pozytywne i przyszłościowe myślenie.

W żółtej strefie w Jejkowicach w Zespole Szkolno-Przedszkolnym był Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022