Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W powiecie wodzisławskim powstał klaster energetyczny: „Żeby nie być uzależnionym tylko od zewnętrznych dostawców”

Facebook Twitter

Zamierzają wspólnie starać się o pieniądze na ekologiczne źródła energii, budować farmy fotowoltaiczne i dbać przez to o środowisko. W Rydułtowach przedstawiciele siedmiu gmin powiatu wodzisławskiego podpisało porozumienie w sprawie uruchomienia Klastra Ziemi Wodzisławskiej.

Klaster energetyczny Ziemi Wodzisławskiej, podpisanie dokumentu

Nowa inicjatywa samorządów ma służyć temu, żeby zapanować nad wytwarzaniem, bilansowaniem i zużywaniem energii elektrycznej i cieplnej. Jak mówi burmistrz Rydułtów, Marcin Połomski, koszt energii elektrycznej wzrasta, a te działania powinny nieco zahamować wydatki poniesie przez samorząd.

To też przygotowanie do transformacji górniczej

– mówią samorządowcy.

Marcin Połomski: Gmina może posiadać instalacje odnawialnych źródeł energii, instalacje fotowoltaicznej, wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby, a to co jest dodatkowe może rozdystrybuować wśród mieszkańców, przedsiębiorców. Tak samo przedsiębiorcy, którzy mogą wejść w skład klastra, mogą więcej energii produkować niż sami potrzebują… tą energię wrzucają jak gdyby do bilansowania w całym klastrze, żeby się dzielić tym co na danym terenie jest wytworzone a nie być uzależnionym od zewnętrznego dostawcy.

Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów

Jak przekonuje wójt Marklowic, Tadeusz Chrószcz, jego gmina posiada duże tereny, na których nie można budować ze względu na szkody górnicze. Jednak mogą być świetną powierzchnią do wykorzystania na cele budowy farmy fotowoltaicznej.

Tadeusz Chrószcz: My z utęsknieniem czekamy na takie ustawodawstwo, które nam pozwoli zagospodarować te tereny i przyniesie pożytek naszym mieszkańcom, przedsiębiorcom, Zakładowi  Gospodarki Komunalnej, który zużywa dużo energii: mamy „Słoneczną Wyspę”, jest dużo pomp różnego rodzaju. To jest dobre przedsięwzięcie i pokazanie współdziałania gmin, że gminy razem wspólnie mogą zrobić coś nie tylko dla siebie i mieszkańców, ale też dla przedsiębiorców, którzy na naszym terenie działają.

Radia 90: Czy to oznacza, że duże tereny w Marklowicach zostaną zagospodarowane i pokryte panelami fotowoltaicznymi?

Tadeusz Chrószcz: Ja mam taką nadzieję, mamy takie możliwości zagospodarowania około 20 hektarów.

Prace w gminach i cały projekt ma koordynować firma Doeko Group. Jak podkreśla Jakub Maceja wiceprezes zarządu firmy, członkowie klastra będą mogli pozyskiwać dedykowane fundusze nie tylko na swoje przedsięwzięcia ekologiczne, ale również dla mieszkańców czy przedsiębiorstw na ich terenie.

Jakub Maceja: Na budowę zarówno dużych farm fotowoltaicznych, które będą bilansowały lokalnie energię, ale również innych źródeł stabilnych, wytwarzających zarówno energię elektryczną jak i cieplną, mam tu na myśli biogazowanię, które stanowią stabilne źródła energii, w przeciwieństwie do fotowoltaiki, która jest źródłem uzależnionym od warunków pogodowych (…).

Jak dodaje Maceja, podobne klastry funkcjonują w Małopolsce, tam w kilkudziesięciu samorządach udało się pozyskać fundusze i zrealizować kilka tysięcy instalacji fotowoltaicznych.

Samorządowcy Ziemi Wodzisławskiej w trakcie spotkania w związku z Klastrem Energetycznym

Do klastra Ziemi Wodzisławskiej dołączyło 7 gmin powiatu, oprócz Wodzisławia i Lubomi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj