StartKultura

W Raciborskim Centrum Kultury zainaugurowano Rok Lutosławskiego

W Raciborzu wystąpiła Mikako Ogata na fortepianie, Paweł Wybraniec na klarnecie oraz Kwartet Smyczkowy Filharmonii Opolskiej. Słowo o muzyce przygotowała Katarzyna Wybraniec.

Uważamy, że oprócz wspaniałej oprawy muzycznej, oprócz cudownych dźwięków, publiczności należy się też słowo – dlaczego akurat ten utwór, dlaczego program skomponowany jest właśnie w ten sposób, w jaki sposób utwory po sobie następują. Często słuchacze mówią: aha, aha, to ten utwór! Potem okazuje się, że wystarczy, że dotkniemy odpowiednią strunę, by uruchomić w naszej pamięci konkretne obrazy o osobie kompozytora, o jego historii – mówiła tuż przed koncertem Katarzyna Wybraniec.

Dokładnie 25 stycznia minęła setna rocznica urodzin wielkiego polskiego kompozytora.

Przez cały rok będziemy nie tylko polskiej publiczności przybliżać jego twórczość i w ogóle osobę. Nie wszyscy wiedzą, że został odznaczony szesnastoma odznaczeniami doctora honoris causa na uniwersytetach na całym świecie. Był wspaniałym pedagogiem. Był twórcą, który czerpał z naszej ludowej linii muzycznej, folkloru – mówiła Katarzyna Wybraniec.

W koncercie wziął udział klarnecista Paweł Wybraniec – zdobywca wielu nagród na konkursach muzycznych. W 2000 roku, artysta razem z pianistką Mikako Ogata wygrali konkurs Mannes College of Music Competition w kategorii duetów. Jako solista i kameralista koncertuje w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Wspólnie z pianistką Mikako Ogata występował między innymi w Merkin Hall i Symphony Space w Nowym Jorku oraz w licznych salach koncertowych w Japonii w ramach corocznych cykli recitali.

Bardzo szanuję profesora Witolda Lutosławskiego. Jego muzyki trzeba najpierw w skupieniu wysłuchać, by móc się do niej ustosunkować – powiedział Paweł Wybraniec.

Towarzyszyła mu na scenie Mikako Ogata. Artystka jest absolwentką Tokyo College of Music. Aktualnie prowadzi klasę fortepianu oraz zajmuje stanowisko akompaniatora w ZEN Music Center w New Jersey. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Prywatnie – żona Pawła Wybrańca.

W uzasadnieniu decyzji o ustanowieniu 2013 roku Rokiem Witolda Lutosławskiego napisano: „Jego dzieła, obecne na wszystkich ważnych estradach koncertowych od ponad sześćdziesięciu lat, odkrywają nowe przestrzenie piękna i odsłaniają nieznane wcześniej możliwości rozumienia i przeżycia współczesnego świata”.

Witold Lutosławski to największy – obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego – kompozytor polski wszystkich czasów. Jest klasykiem muzyki XX wieku, tak jak Bela Bartók, Siergiej Prokofiew czy Olivier Messiaen. Witold Lutosławski pozostaje rzadkim w naszych czasach przypadkiem kompozytora o wyraźnie określonym, bardzo indywidualnym obliczu stylistycznym w całej swej twórczości. Nie należał do żadnej „szkoły” kompozytorskiej, nie poddawał się trendom czy modom, nie podtrzymywał tradycji, ani nie brał udziału w awangardowych rewolucjach.

Zostaw komentarz