Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Raciborzu testują autobus elektryczny

Facebook Twitter

Przez dwa najbliższe tygodnie tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunalne będzie sprawdzało jak sobie radzi e-bus Rafako, bo co ciekawe pojazd powstał właśnie w dużej części w Raciborskiej Fabryce Kotłów.

Zasięg e-busu to 140 kilometrów, zabrać ze sobą może 60 pasażerów, można go ładować w gniazdku i co najważniejsze jest ekologiczny.

Mówi prezes PK w Raciborzu Bogdan Gawliczek:

Nie ma żadnych problemów z ładowaniem, wkładamy w zwykłe gniazdko, siłowe, jest zwykły przewód elektryczny, można to przygotować w przeciągu 10 minut. Nie trzeba żądnej stacji dodatkowej, jest to stacja wolnego ładowania, czyli całość mieści się na autobusie. 5 i pół godziny trwa pełne ładowanie, już próbowaliśmy. My ten autobus mamy dwa dni w użytkowaniu, pierwsze kilometry przejechaliśmy, teraz wyjeżdżamy w trasę z pasażerami (…).

Dariusz Polowy prezydent Raciborza ostrożnie, ale z nadzieją, patrzy na autobus elektryczny:

Pewnie niedługo staniemy przed koniecznością wymiany taboru, jest to jakieś tam doświadczenie, jeżeli chodzi o to, po co można sięgać. Elektromobilność jest teraz na topie, że tak powiem, nie jest to też takie proste, żeby sobie zorganizować autobus na testy,  a w momencie, gdy jeszcze jest  dodatkowy bonus lokalny, że jest produkowane przez naszą rodzimą firmę RAFAKO, to jest to bardzo cenne (…).

E-bus jest niestety dwukrotnie droższy od tradycyjnego autobusu. Ma być testowany na wszystkich liniach. Czy w przyszłości na stałe będzie jeździł po raciborskich ulicach? Być może dowiemy się za dwa tygodnie.

Co sądzisz o takim autobusie?

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj