Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Raciborzu trwa I Wojewódzki Konkurs Gwary Śląskiej. „Granie, skokanie bajtli godanie!” [FOTO]

Facebook Twitter

Przyjechali do Raciborza z całego regionu by pogodać. Od wczoraj (16.03.) do dziś (17.03.) w tamtejszym Zespole Szkół Ekonomicznych trwa I Wojewódzki Konkurs Gwary Śląskiej "Granie, skokanie bajtli godanie!"

Zgłosiło się ponad 100 chętnych z przedszkoli, szkół podstawowych i średnich:

Godom cały czas po śląsku, to jest nasza kultura i tradycja, którą mam od pokoleń przekazywaną. Chcę to kontynuować, jak będę mieć swoje dzieci, to one również będą mówić po śląsku. Tutaj się wychowałam, mieszkałam całe życie, to jest nasza godka….

Uczestników oceniała komisja. Mówi jedna z jurorek Kornelia Lach:

Kornelia Lach: Jest to I Wojewódzki Konkurs Gwary Śląskiej, podziwiam zaangażowanie organizatorów, tym bardziej, że są to uczennice które zarażają swoją pasją wszystkich wokół, odwiedziły tak wiele szkół, zachęciły tylu uczestników do udziału w tym konkursie, powołały zacną komisję która w tej chwili obraduje, także gratuluję i chylę czoła przed taką pasją. Każdy z uczestników zaprezentował się najpiękniej jak potrafił, okazuje się, że nasza młodzież pięknie wykorzystuje słownictwo gwarowe w swoich występach, a tematyka dotyczy zarówno dawnych wierzeń, zwyczajów, obrzędów, jak również współczesnych realiów życia codziennego.

Podczas konkursu można było również zobaczyć prace artystów wywodzących się ze Śląska oraz skosztować śląskiej kuchni.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lipca 2022