W Raciborzu zbadali mury obronne. Koniec prac archeologicznych na Gimnazjalnej
Archeolodzy w Raciborzu natrafili na relikty średniowiecznego muru obronnego. To efekt prac prowadzonych w rejonie ulicy Gimnazjalnej, która jest obecnie remontowana. Badania odbywały się od stycznia do maja.
Mówi Romuald Turakiewicz z Muzeum w Raciborzu:
Romuald Turakiewicz: Ustaliliśmy dokładny przebieg tego muru, mniej więcej wiedzieliśmy, że on tam biegnie, jednak co do metra czy pół metra nie byliśmy w stanie tego wcześniej określić. Wiem, że mur przebiega na linii północ- południe, bo on otaczał teren dzisiejszego Zespołu Szkół Ekonomicznych. Ustaliśmy, że głębokość tego muru w dniu dzisiejszym wynosi prawie 2,5 metra od poziomu terenu, że mur był budowany z cegieł gotyckich w większości, ale nie jesteśmy w stanie po układzie cegieł określić dokładnej daty, kiedy został wybudowany. W dolnej partii był fundament kamienny (…). Stwierdziliśmy tam także taki otwór na wskroś muru, który służył do odprowadzania wody z wnętrza miasta.
Dodajmy, że w ostatnich tygodniach badania archeologiczne były również prowadzone na raciborskim rynku. Wykonywane były przez archeologa z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Mirosława Furmanka z wykorzystaniem georadaru:
Romuald Turakiewicz: Badania rynku, to przecież to okres głównie średniowiecza, chcemy ustalić jak wyglądała budowa rynku. Część rynku jest przebadana, przeskanowana georadarem, natomiast część jeszcze nie była dostępna, więc będzie jeszcze kolega przyjeżdżał, jeszcze raz co najmniej. Te wyniki trzeba odpowiednio opracować w programach specjalistycznych i to potrwa, to nie będzie kwestia tygodnia, tylko raczej miesięcy. Mam część tych wyników i odsłania się pewien obraz zakłóceń tej struktury podziemnej (…). Coś z tego ustalimy, ale musimy nad tym popracować.
Z kolei wyniki prac archeologicznych prowadzonych podczas przebudowy ul. Gimnazjalnej po opracowaniu zostaną opublikowane oraz zaprezentowane na wystawie czasowej w raciborskim muzeum.
Czytaj także:
- Pod Raciborzem rolnik odkrył groby sprzed 4 tysięcy lat! Co dalej z wykopaliskiem?
- Kto pamięta jeszcze Wino Półsłodkie Mocne? To teraz muzealny eksponat
- Specjaliści sprawdzili stan, w jakim jest raciborska mumia