Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Raciborzu zbadali mury obronne. Koniec prac archeologicznych na Gimnazjalnej

Facebook Twitter

Archeolodzy w Raciborzu natrafili na relikty średniowiecznego muru obronnego. To efekt prac prowadzonych w rejonie ulicy Gimnazjalnej, która jest obecnie remontowana. Badania odbywały się od stycznia do maja.

Wykop archeologiczny podczas prac badawczych. Widok w kierunku centrum miasta/muzeum-raciborz.pl

Mówi Romuald Turakiewicz z Muzeum w Raciborzu:

Romuald Turakiewicz: Ustaliliśmy dokładny przebieg tego muru, mniej więcej wiedzieliśmy, że on tam biegnie, jednak co do metra czy pół metra nie byliśmy w stanie tego wcześniej określić. Wiem, że mur przebiega na linii północ- południe, bo on otaczał teren dzisiejszego Zespołu Szkół Ekonomicznych. Ustaliśmy, że głębokość tego muru w dniu dzisiejszym wynosi prawie 2,5 metra od poziomu terenu, że mur był budowany z cegieł gotyckich w większości, ale nie jesteśmy w stanie po układzie cegieł określić dokładnej daty, kiedy został wybudowany. W dolnej partii był fundament kamienny (…). Stwierdziliśmy tam także taki otwór na wskroś muru, który służył do odprowadzania wody z wnętrza miasta.

Część wykopu po zewnętrznej stronie średniowiecznego miasta/ muzuem-raciborz.pl

Dodajmy, że w ostatnich tygodniach badania archeologiczne były również prowadzone na raciborskim rynku. Wykonywane były przez archeologa z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Mirosława Furmanka z wykorzystaniem georadaru:

Romuald Turakiewicz: Badania rynku, to przecież to okres głównie średniowiecza, chcemy ustalić jak wyglądała budowa rynku. Część rynku jest przebadana, przeskanowana georadarem, natomiast część jeszcze nie była dostępna, więc będzie jeszcze kolega przyjeżdżał, jeszcze raz co najmniej. Te wyniki trzeba odpowiednio opracować w programach specjalistycznych i to potrwa, to nie będzie kwestia tygodnia, tylko raczej miesięcy. Mam część tych wyników i odsłania się pewien obraz zakłóceń tej struktury podziemnej (…). Coś z tego ustalimy, ale musimy nad tym popracować.

Z kolei wyniki prac archeologicznych prowadzonych podczas przebudowy ul. Gimnazjalnej po opracowaniu zostaną opublikowane oraz zaprezentowane na wystawie czasowej w raciborskim muzeum.

Część wykopu od strony średniowiecznego miasta/ muzeum-raciborz.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj