Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Radlinie trwa budowa elektrociepłowni za 200 milionów złotych

Facebook Twitter

Pierwsze mury budowanej elektrociepłowni na terenie koksowni w Radlinie już stoją. Będzie ona podłączona do sieci ciepłowniczej kopalni Marcel i miasta. Wartość inwestycji to ponad 200 milionów złotych.

www.jswkoks.pl

Prace realizuje raciborskie Rafako, a inwestorem jest JSW Koks. Mówi Zbigniew Podleśny zastępca burmistrza Radlina:

To nie tylko kwestia wybudowania nowej elektrociepłowni. Z punktu widzenia kopalni Marcel, jak i miasta wykluczone jest również połączenie nowej elektrociepłowni z istniejącą siecią ciepłowniczą, zarówno kopalnianą, jak i miejską. Mogę powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze. Pojawił się również nowy, duży gracz na naszej scenie ciepłowniczej PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa. Ten podmiot wprowadza dużą stabilizację, jeżeli chodzi o połączenie systemu cieplnego dotychczasowego z nową elektrociepłownią, więc możemy być dobrej myśli.

Zbigniew Podleśny zastępca burmistrza Radlina, w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, twierdzi że w 2023 roku ciepło z nowej elektrociepłowni popłynie do mieszkańców:

Prace trwają, mamy zapewnione finansowanie, jasne deklaracje ze strony JSW Koks i odbiorców miejskich i kopalni. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze.

Radio 90: Na dobrej drodze do ogrzewania radlińskich mieszkań ciepłem z nowej energociepłowni?

Tak, co ciekawe i warte podkreślenia, elektrociepłowni zasilanej w całości z gazu koksowniczego, który normalnie jest odpadem, a tutaj będzie pełnowartościowym paliwem.

Radio 90: Kiedy ciepło popłynie do mieszkańców Radlina?

Ciepło powinno popłynąć pod koniec 2023 roku.

Obecna elektrociepłownia na terenie kopalni Marcel, która dostarcza ciepło do miasta Radlina z końcem 2022 roku kończy swoją żywotność.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 maja 2021