Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W RCK „Feniks” czekają na zdjęcia starej pływalni. Masz takie? [FOTO]

Facebook Twitter

W Rydułtowach chcą przypomnieć historię budynku, w którym obecnie mieści się Rydułtowskie Centrum Kultury "Feniks". A dokładnie czasy, kiedy przy ulicy Strzelców Bytomskich działała kryta pływalnia.

fot. mat. prasowe RCK

Pracownicy placówki proszą o pomoc mieszkańców regionu, którzy być może w swoich albumach mają zdjęcia z tamtego okresu:

Joanna Marcisz: Na wielu portalach rydułtowskich pojawiają się wciąż o tym informacje, że ludzie pamiętają i cóż. Chcieliby mieć basen w swoim mieście. Jak na razie chyba nie ma takich możliwości. Ale szukamy zdjęć, prosimy, zwracamy się do osób lub też może instytucji, które posiadają takie zdjęcia. Chcemy zrobić wystawę. To na pewno ciekawy i historyczny temat. Nawet jeżeli ktoś nie może nam ich oddać, to będziemy je skanować i nawet jeżeli ktoś nie może do nas przyjechać, to my udamy się do niego. Czekamy na kontakt, bo nikt do nas się niestety nie odezwał. Bardzo prosimy, apelujemy o to, a wiemy, że na pewno takie zdjęcia istnieją.

– apeluje o kontakt Joanna Marcisz, kierownik działu organizacji imprez w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks”. A kryta pływania została oddana do użytku w 1976 roku:

Joanna Marcisz: I była własnością KWK Rydułtowy. Była też częścią kompleksu sportowo-rekreacyjnego klubu GKS Naprzód Rydułtowy. Przez wiele lat służyła mieszkańcom miasta, dzieci uczyły się tutaj pływać i do dzisiaj wiele osób przychodzi tutaj do nas, żeby zobaczyć to miejsce, w którym kiedyś uczyli się pływać, czy razem z rodziną chodzili na basen w ramach rekreacji. Jest to miejsce, które jest pamiętane od wielu lat i ludzie na przykład, którzy wyjechali stąd, a odwiedzają rodziny, to przychodzą, żeby je zobaczyć.

Pomieszczenia zdobiły 3 kolorowe mozaiki wybitnego artysty Krystiana Burdy. W 2005 roku budynek z powodów technicznych został wyłączony z użytkowania. Szkody górnicze spowodowały dewastację obiektu i jego najbliższego otoczenia. Planowano nawet rozbiórkę niszczejącego budynku.

Jak można przekazać zdjecia?
Możesz to zrobić na trzy sposoby:
1. Wysłać skan zdjęcia z opisem na maila: biuro@rck.rydułtowy.pl
2. Przyjść ze zdjęciem do naszego biura na ul. Strzelców Bytomskich A w Rydułtowach, na miejscu od razu go zeskanujemy
3. Jeżeli masz problem z wyjściem z domu, zadzwoń do nas tel. 32 4577006, a my przyjedziemy do Ciebie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 marca 2023