Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W regionie brakuje nauczycieli? Sprawdziliśmy, czy są problemy z kadrami

Facebook Twitter

Ponad tysiąc ofert pracy dla nauczycieli na Śląsku. "To niewiele, biorąc pod uwagę, że w naszym województwie zatrudnionych jest 80 tysięcy nauczycieli" - mówi Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty i uspokaja, że nie ma u nas problemów z kadrami.

fot. pixabay.com

Urszula Bauer: Sytuacja kadrowa na Śląsku kształtuje się podobnie jak w ubiegłych latach. Tutaj nie ma tendencji zwyżkowych, jak co roku nauczyciele poszukują pracy, dyrektorzy poszukują nauczycieli. Mniej więcej w połowie sierpnia mieliśmy takie dane, które wskazywały, że dyrektorzy zgłosili 1400 ofert, jedna czwarta dotyczy ofert zatrudnienia za nieobecnego nauczyciela, więc można mówić tutaj o całym etacie. Natomiast z reguły są to pojedyncze godziny. Ta sytuacja nie jest inna niż w latach poprzednich.

Nie ma też zbyt wielu wniosków dyrektorów szkół o możliwość zatrudnienia osób bez kwalifikacji pedagogicznych. To sytuacje sporadyczne. A z różnych regionów Polski płyną sygnały, że brakuje tak wielu nauczycieli, by miał kto uczyć, trzeba zatrudniać osoby bez wyksztalcenia pedagogicznego.

Na Śląsku nie ma takiej potrzeby

– zapewnia:

Urszula Bauer: Dyrektorzy mogą występować do nas z wnioskiem o zatrudnienie nauczycieli nieposiadających kwalifikacji, ale też kwalifikacje pedagogiczne są tutaj niezbędne. Na ogół proszą o zatrudnienie nauczycieli, którzy mają niepełne te kwalifikacje, bądź nauczają przedmiotów pokrewnych. Jednak te kwalifikacje pedagogiczne są tutaj wymagane. Chociaż w sytuacji, kiedy jest jakaś pilna, paląca potrzeba zatrudnienia nauczyciela, wówczas w wyjątkowych sytuacjach jest możliwe zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem.

A jak sytuacja z nauczycielami wygląda w regionie?

Największy kłopot jest ze znalezieniem nauczycieli przedmiotów ścisłych i zawodowych

– mówi Adrian Lubszczyk z żorskiego magistratu:

Adrian Lubszczyk: W naszym mieście na szczęście udało się z tymi problemami uporać. Część nauczycieli wzięło dodatkowe godziny, część obsadzili nauczyciele emerytowani, którzy wrócili do nauczania. Wszystkie lekcje będą się we wszystkich szkołach odbywały, nie będzie problemów z zapewnieniem odpowiedniej ilości nauczycieli.

Podobnie sytuacja wygląda w szkołach w Jastrzębiu-Zdroju. Udało się znaleźć nauczycieli, którzy od nowego roku szkolnego będą uczyć dzieci i młodzież. Tu też najwięcej problemów sprawiało znalezienie nauczycieli przedmiotów ścisłych, takich jak: matematyka, fizyka i chemia oraz przedmiotów zawodowych. Zwykle jednak nauczyciele łączą pracę w kilku placówkach, uzupełniając tym samym braki. Kłopotów ze znalezieniem pedagogów nie ma też w Rybniku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024