Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

W Rybniku dyskutują na temat kondycji Placówek Wychowania Pozaszkolnego w kraju

Facebook Twitter

Uczą malować, tańczyć, śpiewać, rozwijają zainteresowania i częstą są kuźnią talentów. Placówki Wychowania Pozaszkolnego bo o nich mowa, od wielu lat uzupełniają szkołę w rozwoju młodych ludzi. W jakiej są kondycji i czy odpowiednio są traktowane przez samorządy?

Od wczoraj (04.05.) zastanawiają się nad tym w Rybniku uczestnicy ogólnopolskiej konferencji pedagogicznej. Nie zawsze politycy lokalnego szczebla właściwie dbają o takie placówki – uważa Lucyna Frąckiewicz-Godyń prezes Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego:

Bardzo istotną sprawą jest usytuowanie wychowania pozaszkolnego i zainteresowania edukacją pozaszkolną władz samorządowych. One są organem prowadzącym te placówki i jeżeli w danej miejscowości istnieje akceptacja – ba! – istnieje nawet strategia pracy z młodzieżą w systemie pozaszkolnym, to wówczas w placówce dzieje się dobrze.

Radio 90: Samorządowcy często mówią: „tak, jesteśmy zainteresowani, ale niestety nie mamy wystarczających pieniędzy, żeby ogniska mogły realizować swoją politykę”…

To prawda, jednak taka argumentacja nie może być przyjmowana jako usprawiedliwienie dla braku poparcia dla tej działalności.

Ogniska Pracy Pozaszkolnej czy Młodzieżowe Domy Kultury zagospodarowują czas wolny dzieci czy młodzieży. W przemyślany i atrakcyjny sposób dbają o ich rozrywkę.

Dziecko, np. w gimnazjum, jest poddawane jakimś działaniom wychowawczym przez trzy lata, potem opuszcza szkołę. W podstawówce – to jest ten najdłuższy czas, kiedy mamy do czynienia z dzieckiem – a w naszym zespole, czy placówce dziecko może być nawet 18 lat. A więc przez 18 lat jest poddawane wpływom wychowawczym nauczycieli placówki, także jeżeli spojrzymy na to od tej strony, to mamy bardzo dużą rolę w wychowaniu, w kształtowaniu charakterów, kierunkowaniu ich uzdolnień.

– dodaje Anita Geratowska z OPP Przygoda w Rybniku. Lucyna Frąckiewicz-Godyń prezes Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego argumentuje, że za wspieraniem działalności tego typu placówek jest uzasadnione na wiele sposobów:

Dzieci w czasie wolnym robią wartościowe rzeczy, a nie wałęsają się po osiedlu. Bo z nudów młodzi ludzie robią różne rzeczy, popadają nawet w przestępczość i jeszcze inne patologie. W związku z tym, potem, leczenie tego kosztuje wiele więcej. Jeżeli samorząd potrafi właśnie perspektywicznie patrzeć na to, rozumieć te problemy, to myślę, że łatwiej jest podjąć decyzję teraz i dać więcej pieniędzy teraz na edukację kulturalną, niż później na resocjalizację.

Uczestnicy konferencji zwracali również uwagę na specyficzną pracę nauczycieli w Ogniskach Pracy Pozaszkolnej, którzy nie zawsze mogą w pełni korzystać z praw zawartych w Karcie Nauczyciela. Rybnicka konferencja potrwa do soboty.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024